Moćna Srbija pregazila Portoriko! Orlovi ispraćeni ovacijama na put ka Svetskom prvenstvu

Košarka

Košarkaši Srbije savladali su Portoriko sa 110:75 u poslednjoj pripremnoj utakmici u Srbiji. Odlični su bili izabranici selektora Svetislava Pešića i domaćim navijačima pokazali da su spremni za izazove koje nosi predstojeći Mundobasket.

Ako je suditi po onome što smo večeras gledali u Areni, možemo polako da počnemo da se “ložimo” i na uspeh na šampionatu sveta. Maestralno prvo poluvreme, sasvim solidno i drugo, imajući u vidu šta je stajalo na semaforu i činjenicu da su šansu dobili i mladi igrači, sve u svemu veoma visoka prelazna ocena za Pešićev tim.

Već u prvih 10 minuta videlo se da su srpski košarkaši rešeni da se od svojih navijača u domovini oproste na način dostojan šampionskog tima. Vodili su sa 26:13 na kraju prve četvrtine, a u drugoj potpuno pregazili rivala sa 39:12. Već na poluvremenu bilo je 40 razlike!

Dobila je Srbija i treću četvrtinu sa 24:21, ali pre svega zahvaljujući tome što su “smanjili” gas i isprobavali neke manje igrane i uigrane akcije. U jednom trentuku na semaforu je stajalo 81:30 i to je bio znak da se malo uspori.
Dobrić je sa 23 poena bio najefikasniji u srpskom timu, po 15 su postigli Milutinov i Bogdanović, Nikola Jović je ubacio 11, a 10 Aleksa Avramović.

Poslednju deonicu dobio je Portoriko sa osam razlike, malo je ublažio poraz, ali je konačan rezultat ipak ravan katastrofi. Pred Orlovima je put u Kinu na turnir i duele sa domaćinom i Brazilom, a onda i konačan odlazak na Filipine gde 26. avgusta počinju sa utakmicama na Mundobasketu.

BLOG UŽIVO:

Kraj utakmice – Ubedljiva pobeda Srbije uz sjajnu igru, pre svega u prvom poluvremenu. Ovo je zaista bilo lepo gledati.

38. minut – Granicu od 100 poena probio je Ristić trojkom. Posle njegove blokade sevnula je kontra Srbije, a Radanov je zaustavljen faulom. Ružan je bio njegov pad, a sudeći po dva promašaja sa penala i bolan. Novi tajm-aut za Portoriko. Topić je zaustavljen faulom, pa uz veliku podršku sa tribina pogodio oba puta! Sjajno za tako mladog košarkaša. Pogodak radanova posle sjajne akcije – 106:64.

36. minut – Holand je pogodio oba penala, novi aplauzi za Radanova zbog dobre odbrane i bacanja za loptom u aut. Posle novog faula Ristića Kondit je pogodio jednom, pa uzeo loptu u skoku. Ponovo je na liniji za slobodna bacanja, ali je sada pogodio oba puta. Simanić pogađa trojku, Voters vraća istom merom. Videli smo i sjajnu asistenciju Topića i pogodak Ristića, pa i koš Tompsona – 99:64.

34. minut – Požrtvovanost Avramovića u odbrani i odlično istrčavanje kontre. Selektor Porotrika traži tajm-aut. U igru su ušli Aleksa Radanov i mladi Nikola Topić. Pozdravljeni su ovacijama! Simanić faulirao Kondit pa je igrač Portorika pogodio dodatno slobodno bacanje – 94:54.

32. minut – Poslednji deo igre trojkom je otvorio Holand. Gudurić na drugoj strani nije bio precizan, alije odbrana ponovo bila odlična. Nagradio je to Avramović trojkom za Srbiju – 92:49.

Počela je četvrta četvrtina.

Kraj treće četvrtine – Ford je iskoristio neodlučnost u našoj odbrani, a Boriša Simanić se zakucavanjem upisao u strelce. Ford je namestio ruku i pogodio novu trojku – 89:46 pred poslednji deo igre.

28. minut – I opet trojka Bogdanovića! Precizan je Romero pod našim košem, a Gudurić promašio za tri poena. Ristićev faul Romero nije pretvorio u poene, ali ni Srbija nije iskoristila napad pošto je isteklo vreme za šut ka košu rivala. Holand je to kaznio trojkom. Pokušao je Bogdanović odmah da vrati, ali je lopta iskočila iz koša. Ristić nesiguran pod košem rivala – 87:40.

26. minut – Baš, baš dobro igra Srbija. Polako se sve pretvara u egzibiciju. Ponovo je Dobrić pogodio, a posle nove dobre odbrane Nikola Jović je pogodio jedno od dva bacanja. A onda je sve popravio, najpre krađom lopte, pa zakucavanjem uz faul u kontri. Dodatno bacanje nije realizovao. Voters je pogodio za tri, a svoja prva tri poena na meču postigao je i Stefan Jović. Pogodio je i Ford – 84:35.

24. minut – Bogdanović asistira, Dobrić zakucava. Akcija za špice. Bogdanović nije pogodio trojku, ali je Dobrić pokupio loptu i položio je u koš – 76:30.

22. minut – Ista startna petroka Srbije i trojka Bogdanovića posle 15-ak sekundi igre. Vratio je trojku Ortiz, a Milutinov pogodio na drugoj strani. Pogodio je i Tompson na drugoj strani, a za njim i Dobrić – 72:30.

Počela je treća četvrtina.

Moćno su Orlovi izgledali u prvih 20 minuta igre. Gotovo svi segmenti igre funkcionisali su savršeno, a to se najbolje vidi po rezultatu.

Završena je druga četvrtina – Portorikanci su napravili faul u napadu, pa još jedan u odbrani i ponovo poslali Milutinova na liniju za slobodna bacanja. Mirno je oba šuta pretvorio u poene i semafor je pokazao da Orlovi imaju 30 poena prednosti. Ponovo su rivali poslali Milutinova da šutira penale, sa istim ishodom. Očigledno su Portorikanci upali u pogrešan ritam,a posle novog faula u napadu rivala, Nikola Jović je ponovo pogodio. Ubacili su gosti dva penala, a na isti način uzvratio je Avramović. Dobrić je pogodio za tri, Voters je nije vratio, a Marinković stavlja tačku za plus 40 na poluvremenu – 65:25!

18. minut – Nova trojka Bogdanovića, pa sjajna asistencija Dobriću u kontri. Voters pogađa za tri iz nemoguće pozicije, a Milutinov zakucava uz faul na asistenciju Stefana Jovića. Siguran je centar Srbije – 51:23.

16. minut – Zbrzali su ponovo naši košarkaši u napadu, pa smo videli i kontru i poene gostiju. Bogdanović siguran za tri poena, pa nakon koša Tompsona pogađa Nikola Jović – 43:21.

14. minut – Dobra odbrana, ali i greške u napadu. Milutinov je “sazidao” nove poene za Srbiju, a potom je Petrušev u kontri zaustavljen faulom. As Filladelfije precizan oba puta. Tajm-aut za Portoriko – 38:17.

12. minut – Ovaj deo igre trojkom otvara Avramović na asistenciju Gudurića. Romero je pogodio jedno od dva bacanja, a onda smo videli sjajan alej-up Gudurića i Petruševa. Tompson je pogodio trojku, a Gudurić vratio istom merom – 34:17.

Počela je druga četvrtina.

Kraj prve četvrtine – Posle poena Forda, napravili su naši igrači faul na protivničkoj polovini terena, a Romero je vratio minus Portorika na jednocifren. Posle još jednog faula Petrušev je ponovo pogodio oba bacanja. Penale je zatim izveo i Davidovac posle nesportske greške, a Pešić je iskoristio priliku da pozove tajm-aut pred poslednji napad. Do kraja četvrtine bilo je 18 sekundi. Pokušali su naši brzu akciju, Gudurić je fauliran, ali sudije to nisu odsvirale, ali ni Portoriko nije realizovao napad – 26:13.

8. minut – Novi poeni Nikole Jovića. Stefana je zamenio Aleksa Avramović, a umesto Milutinova na parketu je Filip Petrušev, koji je odmah napravio faul. U igri je i Marko Gudurić, Dobrić na odmoru. Sa penala je precizan i Petrušev u našem timu, a u igru su ušli Vanja Marinković i Dejan Davidovac – 22:9.

6. minut – Promašili su naši košarkaši dva šuta za tri poena, pa na bacanja Porotika odgovorili sa četiri vezana poena Dorbića – 19:7.

4. minut – Posle pogotka Tompsona, upisao se i Nikola Jović. Mladi as je nakon toga odlično asistirao Bogdanoviću, a on je kapitenski pogodio za tri. Posle kontre Dobrić pogađa za plus 10 – 15:5. Tajm-aut za Portoriko.

2. minut – Lepa akcija i polaganje Dobrića, pa trojka Votersa sa nekih osam metara. Još jednom je pogodio Dobrić, a za njim i Milutinov ubacuje četiri poena – 8:3.

Utakmica je počela! Ovo je 100. urakmica kapitena Bogdana Bogdanovića u dresu Srbije! Tim povodom mu je predsednik Košarkaškog saveza Srbije Predrag Danilović dodelio uramljen dres.

18.57 – Intonirane su himne obe države, sve je spremno za početak meča.

18.07 – Košarkaši odrađuju poslednje rastezanje i zagrevanje pred meč.

17.30 – Sada nas očekuju još tri utakmice. Protiv Portorika ovde u Štark areni, očekujemo da nas malo publika podrži, da nam da vetar u leđa, da nam pomogne da budemo još bolji. Ova utakmica nam puno znači jer je Portoriko ekipa koja igra sasvim drugačije u odnosu na evropske ekipe. Sa puno kontranapada, uz naravno zonsku odbranu. To je nešto što nama treba da bi se pripremili za Svetsko prvenstvo – rekao je Pešić u najavi meča.