fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Nestaje i poslednja nada: Potrebni su sati da se podmornica Titan izvuče na površinu, a kiseonika uskoro neće biti

Podmornica

Potraga za podmornicom Titan, koja je nestala u nedelju tokom turističkog obilaska olupine Titanika i dalje je u toku, a u ovoj akciji sada učestvuje nekoliko plovila dok vreme polako ističe jer su rezerve kiseonika koji je preostao pri kraju, u slučaju da su oni koji su skoro puna četiri dana proveli u mraku na dnu okeana i dalje živi.

U potrazi učestvuju američke i kanadske agencije, a mornarice i komercijalne kompanije za duboko more pomažu spasilačku operaciju koja se vodi iz Bostona u Masačusetsu.

Sva plovila uključena u nju imaju drugačije mogućnosti:

– Deep Energy – lomercijalni brod za polaganje kablova sa dva bespilotna vozila na daljinsko upravljanje (ROV) koji mogu da rone do 3.000 metara;

– Atlantic Merlin – kanadski brod za snabdevanje na moru sa sistemom vitla od 4.000 metara. Nosi ROV, ali nije poznato do koje dubine može da ide:

– Skandi Vinland – podmorski brod za podršku sa dva ROV-a, ali nije poznato do koje dubine oni mogu da idu;

– L’Atalante – brod kojim upravljaju Francuzi koji ide na lice mesta sa ROV-om koji može da funkcioniše na dubini olupine Titanika;

ProfimediaFrancuski ROV
– Horizon Arctic – komercijalno plovilo napunjeno pratećom opremom

– Glace Bay – kanadski pomorski brod koji nosi dekompresijsku komoru i spreman da pruži medicinsku pomoć;

– John Cabot – naučno-istraživački brod sa mogućnostima sonarnog pretraživanja kojim upravlja Kanadska obalska straža.

„Postoji dobar razlog za nadu”

Dvojica od onih u Titanu, Pol-Henri Nargolet i Hamiš Harding, obojica su članovi Kluba istraživača, vekovne međunarodne organizacije koja se bavi naučnim istraživanjima.

Preko noći predsednik ove ogranizacije Ričard Gariot oglasio se na društvenim mrežama, zahvalivši se na „podršci i napornom radu u operacijama spasavanja naših prijatelja na Titanu“.

– Nastavljamo da se okupljamo za naše prijatelje, njihove porodice i poklonike Kluba istraživača sa ciljem bezbednog naučnog istraživanja ekstremnih okruženja. Postoji dobar razlog za nadu, a mi ga činimo još većim – napisao je on.

„Potrebni su sati da je izvuku na površinu”

Istraživač dubokog mora doktor Dejvid Galo veruje da bi bilo potrebno čudo da se spasu oni zarobljeni u Titanu, ali je i dalje optimista.

On je za britanski ITV rekao da su zvukovi koji dolaze iz podvodnog područja “verodostojni i frekventni”, što znači da timovi moraju da pretpostave da dolaze iz podmornice i da brzo krenu da je lociraju.

Moramo, u ovom trenutku, pretpostaviti da je to podmornica i brzo se pomeriti do tog mesta, locirati ga i dovesti robote tamo dole da utvrde da je to mesto gde se podmornica nalazi – rekao je on.

– Moraju da budu potpuno spremni kao da je to podmornica, jer da bi je locirali i podigli na površinu potrebni su sati – dodao je.

„Neki bi mogli da prežive duže od drugih”

Tačno mesto gde se nalazila podmornica Titan i stanje pet članova posade nisu poznati. Smatra se da, ako je plovilo još netaknuto, može Imati još samo nekoliko minuta ili sati kiseonika, što stvara dodatan pritisak na spasioce koji tragaju za njom.

Dr Ken Ledez, stručnjak za hiperbaričnu medicinu na Univerzitetu Memorijal u Sent Džonsu na Njufaundlendu, rekao je za BBC da bi, u zavisnosti od uslova, neki od onih u podmornici mogli da prežive duže nego što se očekuje.

– Zavisi od toga koliko im je hladno i koliko su efikasni u očuvanju kiseonika – rekao je on, dodajući da će drhtanje potrošiti mnogo kiseonika, dok umotavanje u toplo može pomoći u očuvanju toplote.

Dodao je i da je nestanak kiseonika postepen proces.

– To nije kao da ugasite svetlo, to je kao da se penjete na planinu – kako temperatura postaje hladnija i metabolizam sporiji u zavisnosti od toga koliko brzo se penjete na tu planinu – rekao je on.

Priznajući da ne znamo potpunu situaciju unutar podmornice, Ledez je rekao da bi uslovi mogli biti različiti od osobe do osobe i da bi, iako je to “uznemirujuće”, neki mogli da prežive duže od drugih.

Tagovi:
Pročitajte još: