Neuništivi Orlovi! Rapsodija, pa agonija, ali na kraju važna pobeda u Turskoj!

Košarka - Srbija

Posle mnogo drame i prokockane velike prednosti, Srbija je pobedila u Turskoj u kvalifikacijama za Mundobasket i tako na sjajan način završila pripreme za predstojeće Evropsko prvenstvo.

U Istanbulu, Turska – Srbija 72:79 (11:26, 17:21, 27:18, 14;17)!

Srbija sada ima skor od 3/3 u kvalifikacijama za Mundobasket. Viđena je velika drama u Istanbulu, ali su Orlovi pokazali od čega su sazdani i da tim od toliko sjajnih individualaca ipak jeste tim, koji se bori do kraja i do kraja ostaje zajedno.

Orlovi su večeras počeli fantastično, delovali su sjajno na oba kraja terena, imali u jednom trenutku i 21 poen prednosti, ali se Turska probudila u drugom poluvremenu i trojkama “izbušila” odbranu i samopouzdanje Srbije.

Ipak, Srbi su ponovo pokazali karakter, nisu se slomili iako je Turska u finišu uspela i da izjednači, da bi mirnom glavom u završnici vratili prednost, a onda je i sačuvali.

Meč je ponovo obeležio sjajni Nikola Jokić sa 24 poena i 10 skokova, ali i sudije koje su potpuno nepotrebno dizale tenziju i delile tehničke greške.

Krenulo je fenomenalno, prvo poluvreme je odigrano bukvalno bez greške. Igrala je Srbija odbranu sa mnogo rotacija, što je nešto čemu se Turska nije prilagodila. Uz to, išao je i šut, Jokić je radio šta je hteo i već posle nepunih sedam minuta je postao “dvocifren”. To prvo poluvreme bi trebalo da posluži kao model kako da se igra na predstojećem Evropskom prvenstvu.

Ipak, usledilo je drugo poluvreme u kome se Turska raspucala, Srbija malo pogubila konce, a, ovo je uvek ružno reći, ali pošto smo pobedili možemo, sudije uradile sve da upropaste meč i ne malo poguraju domaćina.

Mora se reći da je prvo poluvreme definitivno obeležila i neverovatna trojka Kalinića sa svoje polovine terena.

Osman je počeo da igra kao u transu, Turska je na početku drugog poluvremena napravila seriju 12:0, pošto je Srbija na početku deonice imala 21 poen prednosti.

Da pomenemo samo neke od “hitova” sudijske trojke. Alteren Šengun je udario Marka Jagodić-Kuridžu laktom, a sudije su to zavele kao blokadu; tehnička Miciću za “floping”, koji niko nije video; Jokiću sviran faul u napadu kada je posle defanzivnog skoka kontrolisao loptu, i kada je podigao ruku da se oslobodi ruke Osmanija, koji ga je napao “zagrljajem”; odmah potom je dodeljena i tehnička Kaliniću.

To su samo neki od bisera, ali treba reći da nije sve išlo na jednu stranu, jer je i selektor Turske Ergin Ataman dobio tehničku. Uz to možemo dodati i penale Lučiću i tehničku koja mu je svirana kao peta lična sredinom treće četvrtine…

Ali, uglavnom, malo suđenje, malo veliki elan Turske doneli su konfuziju u redove Orlova, tako da se u finiš ušlo potpuno otvoreno.

Osman je dao koš i dodatno bacanje i izjednačio na 71:71. Posle jednog bacanja Jokića, desila se situacija koju smo opisali, da mu je neshvatljivo sviran faul u napadu. Korkmaz je dao bacanje i izjednačio, ali je Osmanu sviran faul u napadu i Srbija je dobila napad minut i 57 sekundi do kraja.

Gradio se dugo taj napad, a onda je Kalinić sa leve strane pogodio jako važnu trojku, bez obzira što je nedugo pre toga dva puta promašio čiste šuteve sa desne strane. Odmah potom je “Kalina” iznudio faul u napadu i osvojio posed. Gudurić je sa penala doneo prednost od 77:72 minut i 12 sekundi pre kraja.

Potom je Šengun bio na ziceru, šutirao pored Jokića, ali je promašio, pa je osvojio ofanzivni skok i opet promašio, samo da bi Kalinić osvojio loptu i istrčao kontru do zicera i promašio! Srećom, tu je bio Jokić da popravi za 79:72 na 47 sekundi do kraja.

Srbi su odlučili da ne prave faul, Turci su pokušali i promašili ukupno četiri puta i to bi bilo to.

Orlovi su još jednom pokazali veliki, veliki karakter, baš kao protiv Grčke i pokazali zašto su jedan od glavnih favorita za medalju na predstojećem Evropskom prvenstvu.