Neuralink Ilona Maska ugradio treći moždani implant: Šta sledi dalje?

Mozak

Neuralink, kompanija koja razvija tehnologiju za povezivanje mozga i računara, uspešno je implantirala uređaj trećem pacijentu, a prema rečima osnivača Ilona Maska, planirano je još 20 do 30 implantacija tokom 2025. godine.

“Trenutno imamo troje ljudi sa Neuralink implantima, i svi funkcionišu dobro,” izjavio je Mask tokom događaja u Las Vegasu koji je prenošen uživo na platformi X, njegovoj društvenoj mreži.

Napredak u lečenju paralize i ALS-a

Neuralink je deo rastuće grupe kompanija koje razvijaju moždane implante kako bi se lečili ozbiljni zdravstveni problemi poput paralize i amiotrofične lateralne skleroze (ALS). Ovi eksperimenti obično zahtevaju otvaranje lobanje radi postavljanja elektroda u moždano tkivo.

Prošle godine Neuralink je objavio da je prvi uređaj uspešno implantiran Nolandu Arbaughu, njihovom prvom pacijentu. Sada, kompanija ima registrovana dva istraživanja u SAD-u, koja su odobrena od strane Uprave za hranu i lekove (FDA).

Prime studija: Namenjena za pet pacijenata, omogućava paralizovanim osobama da kontrolišu spoljne uređaje, poput računara ili pametnih telefona, samo pomoću misli.

Convoy studija: Namenjena za tri pacijenta, omogućava im kontrolu uređaja kao što su robotske ruke za asistenciju.

Kako Neuralink funkcioniše?

Neuralink koristi napredne tehnološke metode, uključujući ultrafine niti i mašinsko učenje, kako bi dekodirao moždane signale sa visokim nivoom preciznosti. Ove niti se implantiraju pomoću specijalizovanog hirurškog robota, što omogućava korisnicima da kontrolišu uređaje poput računara i robotskih ruku samo pomoću svojih misli.

Primeri prethodnih pacijenata

Prvi pacijent koji je primio Neuralink implant bio je Noland Arbaugh, 29-godišnjak koji je postao kvadriplegičan nakon nesreće pri ronjenju. Zahvaljujući implantatu, uspeo je da obavlja zadatke poput igranja video-igara, pretraživanja interneta, objavljivanja na društvenim mrežama i upravljanja pokazivačem na laptopu koristeći isključivo misli.

Drugi pacijent, Alex, bio je mehaničar specijalizovan za popravku automobila i mašina. Nakon povrede kičmene moždine, poželeo je da nauči dizajniranje 3D objekata. Neuralink implant mu je omogućio da savlada softver za 3D dizajn, prevazilazeći fizička ograničenja i ostvarujući svoje ambicije.

Šta sledi dalje?

Neuralink planira dodatne implantacije u 2025. godini, uz širenje primene svoje tehnologije. Njihov cilj je da revolucionišu tretmane za teške neurološke i motoričke poremećaje, pružajući nov način povezivanja uma i tehnologije, piše republicbiz.com.

Tagovi:
Pročitajte još: