Nova Srbija poklekla pred evropskim prvakom, ali nagovestila lepe stvari

Nikola Jokić

Srbija je prvi put pred očima javnosti zaigrala u ovom sastavu, ali je u Ljubljani posle produžetka izgubila od Slovenije, iako su navijači mogli da vide stvari koje mogu da ohrabre pred Evropsko prvenstvo.

Na kraju, Slovenija – Srbija 97:92 (17:21, 28:21, 22:23, 19:21, 11:6).

Jako je dobro delovala Srbija sa Nikolom Jokićem i Vasilijem Micićem na parketu, pokazala je da može da igra dobru odbranu i da trči kontre. Dvostruki uzastopni MVP NBA je pokazao da je praktično nezaustavljiv, ali će ipak selektor Svetislav Pešić morati da radi na nekim stvarima.

Najočigledniji problemi sinoć su bila slobodna bacanja (22/35) i defanzivni skok u prvom poluvremenu.

Treba reći i da je tu bilo stvari koje nisu išle na ruku Srbiji, ali i to da su lokalne sudije bile ispod nivoa, jer su obe ekipe besnele na kriterijum, ali se stiče utisak da su neki faulovi u drugom poluvremenu bili olako dosuđeni za Sloveniju.

No, nije to uzrok poraza, a teško da ćemo videti da Vladimir Lučić ponovo dobije pet penala za samo 18 minuta, ili da Nemanja Nedović trojke šutira 0/8…

Ali, gledali smo vrlo zanimljiv i borben meč, koji nije uvek ličio na prijateljski. Srbija je dobro počela, ali je onda Slovenija počela da pogađa i preuzela prednost i uglavnom vodila do kraja meča.

Delovalo je i da produžetak ide na stranu Srbije. Uprkos promašajima sa penala, vodili smo 92:91 u poslednjem minutu, a onda je Vlatko Čančar pogodio svoju prvu trojku na meču i doneo prednost Sloveniji. Pre toga je Nedović promašio trojku, a Kaliniću sviran faul u napadu, a onda je i Micić promašio jedan od svojih prodora.

Posle tajm-auta Pešića, Vanja Marinković je imao izgrađen šut za tri koji je promašio, a onda je posle ofanzivnog skoka ostao sam na trojci, ali je i to promašio.

Srbija je posle toga dugo čekala na penal, Edo Murić je pogodio samo prvo bacanje, ali je Dončić uhvatio ofanzivni skok posle koga je Prepelič fauliran, pa je on sa oba pogođena penala stavio tačku na ovaj meč.

Jokić je apsolutno dominirao kad je Srbija u pitanju i meč je završio sa 26 poena, 12 skokova i šest asistencija. Micić je doprineo sa 17 poena, osam asistencija i pet skokova. Još jedan podatak na kome bi trebalo da poradi Pešić je činjenica da su samo Jokić, Micić, Nedović, Davidovac, Ristić i Simanić imali asistencije, s tim što su poslednja trojica imala po jednu…

Dončić je odigrao monstruozni meč sa 34 poena, devet skokova i šest asistencija. Goran Dragić je odigrao samo pet minuta zbog udarca u koleno.