fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Novi rezultati izbora u Nemačkoj tresu vladajuću koaliciju: Šolcova stranka oslabljena

Analena Berbok i Robert Habek

Dva velika poraza socijaldemokrata nemačkog kancelara Olafa Šolca na nedavno održanim državnim izborima i suprotna sudbina njegovih partnera u vladi najava su potencijalnih turbulencija u vladajućoj koaliciji u Berlinu.

Na nedeljnim izborima za zakonodavnu vlast u Severnoj Rajni-Vestfaliji, najmnogoljudnijoj nemačkoj državi, SPD levog centra je doživeo veliki poraz nakon što je Šolca lično uključio u svoju kampanju.

Stranka je pala na rekordno najniži nivo u državi od 26,7 odsto glasova, devet manje od Hrišćansko-demokratske unije (CDU) desnog centra. Fridrih Merc, lider CDU-a, obradovao se rezultatima u ponedeljak. Merc, koji predvodi opoziciju u Berlinu, izjavio je da su izbori veoma jasan odgovor saveznoj vladi, a posebno kancelaru.

Socijaldemokrate su takođe pretrpele poraz od CDU nedelju dana ranije u severnoj državi Šlezvig-Holštajn. Dok su nade stranke da će pobediti u toj državi uvek bile male, razmere njenog poraza – zaostatak od 25 odsto glasova za CDU, predstavljale su poniženje.

Rezultat u Severnoj Rajni-Vestfaliji uticao je na sve tri vladajuće stranke u Berlinu.

Uspeh za Zelene

Samo jedna od tri stranke u nacionalnoj vladi konstantno je profitirala na biralištima otkako je koalicija došla na vlast: Zeleni. U Severnoj Rajni-Vestfaliji utrostručili su rezultat na prošlim izborima i osvojili 18,2 odsto glasova, zauzimajući treće mesto iza CDU i SPD.

Partija je imala koristi od snažnih performansi vicekancelara Zelenih Roberta Habeka i ministarke inostranih poslova Analene Berbok, a njen plan za smanjenje emisija ugljen-dioksida došao je u prvi plan jer se Nemačka u velikoj meri oslanja na ruska fosilna goriva.

Zeleni sada mogu da budu presudni igrač u Severnoj Rajni-Vestfaliji u kreiranju vladajuće koalicije sa CDU i njenim aktuelnim državnim premijerom Hendrikom Vustom ili da pokušaju da smisle nešto sa SPD.

Savez CDU i Zelenih nije novost – partija je u drugom mandatu partner CDU u državi Hesen, na primer. Ali ako Zeleni izaberu tu opciju sada, samo šest meseci nakon mandata nove nacionalne vlade, to neće proći dobro kod njihovih partnera u Berlinu i biće pokrenuta pitanja o njihovoj lojalnosti.

Druga opcija bi bila pokušaj da se u Severnoj Rajni-Vestfaliji ponovi savezna „koalicija semafora“ SPD, Zelenih i liberalnih Slobodnih demokrata (FDP), nazvana po stranačkim bojama članova.

Iako je to teoretski odluka za regionalni partijski ogranak, nacionalni lideri Zelenih takođe će učestvovati u odluci. Brita Haselman, lider grupe Zelenih Bundestaga, pohvalila je u ponedeljak vladu „semafora“ kao progresivnu koaliciju sa jasnim programom, ali je jasno stavila do znanja da je u Severnoj Rajni-Vestfaliji drugačija situacija.

– U Diseldorfu ćemo sada videti šta ćemo da uradimo sa ovim rezultatom. Ali sasvim sam sigurna da se Zeleni nikako ne mogu zaobići – rekla je ona.

SPD spuštenog nosa

Među vodećim političarima SPD-a postoji očekivanje da bi Zeleni trebalo da pomognu u jačanju vlade u Berlinu nakon napornih prvih šest meseci, tokom kojih se suočila sa teškim kritikama zbog pitanja u rasponu od obavezne vakcinacije do nivoa podrške Ukrajini. To bi značilo pridruživanje SPD-a vladi u Severnoj Rajni-Vestfaliji.

Ako Habek i Berbokova ne prestanu da nadmašuju socijaldemokrate u rejtingu, mogu im barem pomoći da se drže svojih nada da će zadržati vlast u državi.

Lider SPD-a Lars Klingbejl insistirao je da ljudi u Severnoj Rajni-Vestfaliji žele da SPD i Zeleni formiraju vladu, pozivajući se na neke predizborne ankete.

Ali ove dve stranke same ne bi imale većinu u državnom parlamentu. Tako je generalni sekretar SPD-a Kevin Kuhnert pokušao u ponedeljak da pridobije Slobodne demokrate kao trećeg partnera, sugerišući da je CDU agresivno ciljao birače FDP-a u predizbornoj kampanji, iako su dve stranke bile deo iste odlazeće državne vlade.

Uprkos tome što se u velikoj meri oslanjao na nacionalnu SPD, poraženi vodeći kandidat stranke Tomas Kučati sada je izgleda odlučio da to i nije tako sjajna ideja. Upitan da li je njegovoj kampanji naštetila kontroverza oko ministarke odbrane SPD Kristin Lambreht koja je vodila svog odraslog sina vladinim helikopterom na odmor, on je odgovorio: „To svakako nije pomoglo.“

Izgleda da Šolc, sa svoje strane, izborni rezultat ne vidi kao razlog za promenu kursa, uključujući i odnos prema Ukrajini, gde su ga kritičari u zemlji i inostranstvu optužili da je previše oprezan.

– Kancelar je čvrsto uveren da je njegov razborit, uravnotežen kurs u politici prema Ukrajini ispravan i da ga podržava veliki deo stanovništva – rekao je novinarima u ponedeljak njegov portparol Štefen Hebestrajt.

FDP plaća cenu moći

Godine 2017. lider FDP-a Kristijan Lindner rekao je, kada je napustio pregovore o nacionalnoj koaliciji, da je bolje ne vladati nego vladati loše. Te reči se sada vraćaju da ga progone, jer je u očima mnogih glasača FDP-a primer loše vladavine upravo ono što on to radi.

Lindnerovi liberali su često postizali dobre rezultate kada nisu bili u vladi, a birači su ih kažnjavali kada su bili deo koalicije. To se najdramatičnije ispoljilo kada 2013. uopšte nisu ušli u Bundestag nakon četiri godine u vladi sa demohrišćanima pod Angelom Merkel.

Prva tri izbora na državnom nivou, održana nakon što su oni ušli u saveznu vladu, nisu ponudila nikakve znakove da će se ta slika promeni.

U Sarlandu drugi put zaredom nisu uspeli da pređu cenzus od pet odsto potreban za ulazak u državni parlament. U Šlezvig-Holštajnu su dobili 6,4 odsto, za 11,5 odsto manje. U Severnoj Rajni-Vestfaliji pali su sa 12,6 odsto u 2017. na 5,9 odsto, ne profitiravši od toga što su u nacionalnoj vladi, za razliku od svog većeg koalicionog partnera. Da stvar bude još gora, ova katastrofa dogodila se u Lindnerovoj matičnoj državi.

Liberalni lideri su se brinuli pre nego što su ušli u nacionalnu vladu da će FDP, partija slobodnog tržišta koja se zalaže za smanjenje poreza i fiskalnu ispravnost, patiti zbog toga što je deo koalicije levog centra u Berlinu. Ali oni nemaju drugog izbora osim da se drže toga, nadajući se da će osvojiti neke bodove na duge staze jer su preuzeli odgovornost.

– Ne sme se zaboraviti: „semafor koalicija“ nikada nije bila naš politički san. Vladamo u „semafor koaliciji“ zbog osećaja odgovornosti prema zemlji – rekao je Lindner u ponedeljak i dodao:

– Ništa se nije promenilo u ovoj situaciji na saveznom nivou.

Da bi pokušao da osigura da će on i njegova stranka nešto izvući iz koalicionog partnerstva, Lindner je insistirao na tome da za sebe dobije Ministarstvo finansija i detaljna uveravanja u koalicionom sporazumu da će vlada voditi zdravu, konzervativnu, fiskalnu politiku.

Tek prošle nedelje pokušao je da uveri svoju bazu da je dugoročno posvećen tom kursu, predstavljajući novu strategiju fiskalne politike – iako je gomila dugova koju je napravio u prvim mesecima na funkciji istorijski visoka. Bilo je prekasno da se spasu nedeljni izbori, ali dovoljno je jasan znak za SPD i Zelene da će se Lindner boriti da ostavi trag svoje stranke u ovoj vladi.

Izvor: 24sedam / Foto: Profimedia

Tagovi:
Pročitajte još: