Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Novo rusko oružje na frontu: Moskva još jednom pokazala zastrašujuću vojnu moć

Dron i tenk

Rat u Ukrajini koji je u februaru 2022. izbio kako bi se zaštitio narod Donbasa podstakao je Rusiju da revidira svoju mirnodopsku vojsku i dramatično poveća njenu veličinu i sposobnosti, dok je 2023. godine Moskva razbila mit o superiornosti NATO oružja na bojnom polju.

Rusija će u 2024. nastaviti da jača svoje odbrambene kapacitete, unapređujući komunikaciju, izviđanje, određivanje ciljeva, protivbaterijsku vatru, protivvazdušnu odbranu i satelitske sisteme, sposobnosti za ratovanje bespilotnim letelicama i spremnost svoje nuklearne trijade, izjavio je u utorak ministar odbrane Sergej Šojgu na brifingu sa vrhunskim generalima.

– Rešavanje ovih i drugih zadataka omogućiće nam da povećamo borbene sposobnosti Oružanih snaga i obezbedimo odvraćanje od agresije na našu zemlju i njene saveznike – rekao je Šojgu.

Proksi rat protiv NATO-a u Ukrajini naterao je Rusiju da poveća snagu svojih Oružanih snaga na 1,32 miliona vojnika i ukupno 2,2 miliona pripadnika, u odnosu na milion vojnika i 1,9 miliona pripadnika 2022. U narednim godinama može doći do daljeg povećanja.

Povećanje broja vojnika prati i povećanje potrošnje za odbranu, uključujući novac za plate i razvoj i proizvodnju opreme. Stokholmski međunarodni institut za istraživanje mira (SIPRI) izračunao je prošlog meseca da će ukupni izdaci Rusije za odbranu dostići oko 12,7 biliona rubalja, ili 140 milijardi američkih dolara, 2024. godine, što je povećanje od 29 odsto u odnosu na 2023. godinu, odnosno ukupno 7,1 odsto BDP-a zemlje.

SIPRI uzima ove brojke kao znak odlučnosti Moskve da dovede sukob sa Ukrajinom do kraja, čak i dok kijevski sponzori NATO-a pokazuju znake „zamor Ukrajinom” nakon što su shvatili da samo ulivaju desetine milijardi dolara u ukrajinsku „crnu rupu” i da time neće promeniti ishod rata, već samo produžiti patnju onih koji se bore.

NATO i SAD nisu ni blizu svog navedenog cilja „slabljenja Rusije“, strategije koju je izneo šef Pentagona Lojd Ostin u proleće 2022. godine, nedeljama nakon što je Zapad sabotirao mogući mirovni sporazum između Rusije i Ukrajine.

Umesto toga, ruska vojska se pokazala kao jača nego ikad u istoriji zemlje posle 1991. godine, sa nedavnom rangiranjem US News & World Report-a koji je naveo Rusiju kao vojnu silu broj jedan u svetu, iznad SAD, sa ocenom koja je sastavljena na osnovu javne percepcije ispitanika iz 87 zemalja.

Prošla godina je postala godina u kojoj je Rusija razbila decenijama staru legendu o superiornosti NATO oružja nad sovjetskim i ruskim, pri čemu je Moskva dokazala da njena vojska ima naoružanje koje odgovara skoro svakom oružju Alijanse koje se nalazi u Ukrajini, pa čak i nekim koje čak ni blok nema, uprkos tome što troši više od deset puta manje na odbranu.

Novo oružje za novu godinu

S obzirom na to da režim Zelenskog ne pokazuje znake interesovanja za mirovne pregovore pod uslovima koje bi Rusija smatrala prihvatljivim, pozivajući na mobilizaciju još 500.000 vojnika i planirajući novu kopnenu ofanzivu, čini se jasnim da će ruska odbrambena industrija 2024. ponovo morati da se fokusira pre svega na sisteme naoružanja na liniji fronta.

– Naravno, kada govorimo o konvencionalnom oružju, danas je fokus na postepenom prelasku na visokoprecizno oružje. Govorim konkretno o artiljeriji i višecevnim raketnim sistemima – rekao je za Sputnjik Aleksej Leonkov, vodeći ruski vojni analitičar.

Među novim razvojima za koje Leonkov očekuje da će zauzeti centralno mesto jeste i Koalicija-SV, precizna samohodna puška dugog dometa čija je masovna isporuka oružanim snagama počela krajem 2023. nakon skoro dve decenije razvoja.

Prvobitno dizajnirana kao nadogradnja 2S19 Msta iz sovjetske ere, Koalicija-SV je najnovija reč u ruskom dizajnu samohodnih topova, koja se nalazi na šasiji tenkova T-90 i opremljena je topom od 155 mm koji može da ispali 70 hitaca na daljinu do 70 kilomeara (iako su testovi pokazali da održava tačnost na dometima do 80 kilometara). Pištolj ima brzinu paljbe do 16 metaka u minuti.

Koalicija-SV ima tročlanu posadu, što je manje u odnosu na pet na Msta, zahvaljujući njegovom automatizovanom modulu kupole, što je značajna nova sposobnost za ruske snage, kaže Leonkov.

Koalicija-SV nije usamljena među novim artiljerijskim sistemima koje ruske kopnene snage dobijaju 2024. godine, o čemu govori razmeštanje novog sistema samohodnih topova 2S43 Malva 152 mm u oktobru 2023.

Postavljena na šasiju kamiona sa pogonom na sve točkove 8×8, Malva predstavlja novu sposobnost za ruske dizajnere oružja, sa prethodnim sovjetskim i ruskim dizajnom samohodnih topova (uključujući gore pomenutu Koalicija-SV) postavljenim na oklopne platforme. Malva ima domet paljbe od 24,5 km i koristi isti pištolj kao i Msta. Ali zahvaljujući smanjenoj težini, pištolj se može brzo otpremiti u područja fronta u teškim transportnim avionima kao što je strateški vazdušni dizač Il-76.

Tenkovi

Kada je reč o oklopu, T-90, a posebno njegove modernizovane varijante T-90M Proriv, zaokupile su većinu medijske pažnje u vezi sa mogućnostima ruskih tenkova, dokazavši se znatno boljim od Leoparda 2, Challengera 2 i Abramsa koje je NATO poslao Ukrajini zajedno sa stotinama starijih tenkova.

Ali dok je T-90 privukao pažnju, Leonkov je pozvao da se ne omalovažavaju napori ruskih vojnih inženjera i konstruktora tenkova da modernizuju starije ruske tenkove, uključujući T-80, pa čak i T-72 – čiji dizajn seže do kasnih 1960-ih.

Najnovije ruske varijante T-72 i T-80, od ​​kojih su mnoge renovirane verzije ogromnih tenkova koje je Rusija nasledila od SSSR-a, modernizovane su kako bi imale najnoviju ofanzivnu i odbrambenu opremu, od sistema aktivne zaštite Arene, preko Refleks-M, vođene protivtenkovske rakete lansirane iz glavnih kupola tenkova, do digitalne komunikacione opreme i displeja, kamera i drugih komponenti koje su u skladu sa potrebama modernog bojnog polja.

Radio-elektronsko ratovanje i komunikacije

Ugradnja napredne elektronike i unapređenih komunikacionih sistema u zastarelo oružje i opremu nije ograničeno na tenkove, pošto je Ukrajina preplavljena naprednim NATO dronovima, sistemima za radio-elektronsko ratovanje i sistemima za anti-elektronsko ratovanje – često sa eksplicitnom svrhom „testiranja“ protiv ravnopravnog protivnika, što podstiče Rusiju da poboljša svoje sposobnosti na ovim frontovima.

– Ovo uključuje akcenat na daljem unapređenju sistema protivvazdušne odbrane, posebno u pogledu borbe protiv različitih vrsta bespilotnih letelica. Ovo uključuje poboljšanje sistema elektronskog ratovanja. Ranije su, na primer, pojedinačni sistemi za elektronsko ratovanje bili dostupni samo u avijaciji i bili su deo vazdušnih odbrambenih kompleksa. Sada se pojavljuju takvi sistemi za zaštitu oklopnih vozila – rekao je Leonkov.

– Ovo takođe uključuje dalje unapređenje komunikacionih sistema kako bi se osiguralo da automatizovani sistemi kontrole mogu da rade od nivoa voda do nivoa čitave vojske kao jedinstvene jedinice – rekao je posmatrač.

Taktičke i pomorske rakete

Leonkov očekuje da Rusija nastavi da povećava proizvodnju i raspoređivanje preciznih raketa za udare duboko u neprijateljsku teritoriju i protiv pomorskih ciljeva na velikim dometima, ukazujući na operativni uspeh suštinski nezaustavljive hipersonične rakete Kinžal i protivbrodskih raketa Cirkon koji se probijaju u rusku mornaricu zajedno sa krstarećim raketama Kalibr i protivbrodskim projektilima Oniks.

Novo oružje za stratešku stabilnost

U svom obraćanju zvaničnicima odbrane u utorak ministar odbrane Šojgu je potvrdio da će misija ruske vojske 2024. uključivati jačanje ruske nuklearne trijade.

– Jedan od ključnih zadataka jeste održavanje borbene gotovosti nuklearne trijade na najvišem nivou, čime se obezbeđuje strateška ravnoteža u svetu – rekao je on.

Rusija je donela odluku da modernizuje i unapredi svoj strateški arsenal početkom 2000-ih, odmah nakon odluke SAD da se povuče iz Ugovora o antibalističkim raketama. Nakon toga, ruski raketni naučnici su skinuli prašinu sa planova iz sovjetske ere za seriju superoružja, uključujući hipersonične rakete, torpeda na nuklearni pogon i krstareće rakete, i lasersko oružje, dok je država takođe uložila velika sredstva u tradicionalne interkontinentalne balističke rakete i rakete za lansiranje podmornica.

Balističke rakete na kopnu

– Nadogradili smo naš nuklearni štit na skoro 95 odsto, a ostalo je samo nekoliko komponenti da ga podignemo na 100 odsto – rekao je Leonkov, pozivajući se na komentare predsednika Putina na sastanku Odbora Ministarstva odbrane u decembru o tekućem programu modernizovanja ruske sposobnosti strateškog odvraćanja.

Dolazak na 100 odsto uključivaće nastavak raspoređivanja nove ICBM RS-28 Sarmat na borbeno dežurstvo, kao i zamenu starijih raketa ICBM-ovima Jars, rekao je Leonkov.

Obe nove rakete mogu biti opremljene višestrukim nezavisno ciljanim povratnim vozilima, mamcima za savladavanje raketne odbrane i Avangard hipersoničnim klizećim vozilima – koja mogu da ubrzaju do neverovatnih brzina do 27 Maha i ne mogu da budu zaustavljena bilo kojom postojećom ili potencijalnom odbranom.

Modernizovani strateški bombarderi Tu-160

Očekuje se da će 2024. godine ruske Vazdušno-kosmičke snage preuzeti dva nova unapređena strateška bombardera Tu-160M Beli labud, čime će ukupan inventar dostići 18, a letelice sovjetskog dizajna biće uvedene u 21. vek zahvaljujući onome što je Leonkov okarakterisao kao napor da se Tu-160 pretvori u „digitalni avion“.

– Naravno, mnogo toga će biti poboljšano zahvaljujući digitalnoj tehnologiji – naprednijim motorima, naprednijim sistemima upravljanja motorom i drugim sistemima. Digitalizovani vazdušni odbrambeni kompleks štitiće letelicu od svih vrsta projektila vazduh-vazduh. Zahvaljujući karakteristikama njegovih motora, uključujući drugačiji raspored, borbeni radijus Tu-160M2 biće povećan – rekao je posmatrač.

Podmornice

Konačno, na moru, planovi Rusije za 2024. uključuju preuzimanje Knjaz Požarskij, nove podmornice sa balističkim raketama klase Borei A, naoružane SLBM Bulava-M, za koju se očekuje da će biti lansirana krajem januara i puštena u rad sa Severnom flotom do kraja tekuće godine. Rusija očekuje da će do 2031. godine dobiti ukupno 12 podmornica Borei, pri čemu će brodovi igrati ključnu ulogu u nuklearnom odvraćanju na moru.

– Posebnost strateških raketnih podmornica je u tome što one lansiraju svoj teret koristeći takozvanu tehnologiju „suvog lansiranja“. Kada se raketa lansira, plovilo ne otkriva svoju lokacijui nastavlja da predstavlja ozbiljnu stratešku pretnju – rekao je Leonkov.

Sve u svemu, Leonkov veruje da ako se uporede mogućnosti nuklearne trijade Rusije sa SAD – koje su uključene u sopstveni program nuklearne modernizacije vredan 2 triliona dolara, napori Amerike nisu ništa drugo do „potpuni haos“.

Tagovi:
Pročitajte još: