fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Obeležen Međunarodni dan borbe protiv raka dojke

Unija žena SNS OO Odžaci je obeležila 24. oktobar, Međunarodni dan borbe protiv raka dojke dvočasovnom akcijom koja je organizovana u svih devet naseljenih mesta na teritoriji opštine Odžaci. Tim povodom je podeljeno preko 500 rozih traka – univerzalnog simbola borbe protiv raka dojke, i flajera u kojem je apelovano da se žene preventivno pregledaju.

Predsednica Unije žena SNS OO Odžaci Latinka Vasiljković je pozvala žene da vrše redovne kontrole, napomenula da su aktivistkinje tokom akcije na najiskreniji način uputile žene da vode računa o svom zdravlju, da prenesu poruku onima koje vole jer su žene okosnica porodice i učestvuju u kreiranju njene budućnosti, da je za ozdravljenje obolelih od ove teške bolesti pored stručne lekarske pomoći važna i podrška porodice.

Edukacijom žena o značaju pevencije raka dojke i redovnih pregleda, mobiliše se celokupna zajednica u jedinstven odgovor na ovaj izazov, u čemu Međunarodni dan borbe protiv raka dojke, 24. oktobar, ima značajnu ulogu.

U Srbiji se svake godine registruje oko 3.700 novih slučajeva, dok čak oko 1.700 završi sa smrtnim posledicama, iako je bolest izlečiva ukoliko se rano otkrije. Žene u Srbiji se nalaze u srednjem riziku obolevanja od karcinoma dojke i u visokom riziku umiranja od ove vrste malignog tumora.

Prevencija i rano otkrivanje su najuspešnije oružje u borbi protiv raka dojke. Ohrabruje činjenica da je rak dojke u velikom broju slučajeva izlečiv ukoliko se otkrije na vreme. Zahvaljujući organizovanim programima skrininga, usmerenim na rano otkrivanje raka dojke i blagovremenoj primeni adekvatnog lečenja, u većini razvijenih zemalja, u poslednjoj deceniji se beleži značajan pad mortaliteta.

Rano otkrivanje i tretman pružaju najbolje šanse za izlečenje raka dojke. Кada je rak ograničen na dojku, stopa petogodišnjeg preživljavanja je preko 95 odsto.

Plan ranog otkrivanja podrazumeva tri faze: mesečni samopregled dojki od 20. godine života; klinički pregledi dojki od strane lekara najmanje svake 2 godine počev od 20. godine života, a svake godine preko 40. godine života; skrining-mamografije, snimanje dojke na posebnom rendgen-aparatu za dojku, mamografu, na 2 godine kod žena starijih od 50 godina, kao i visoko rizičnih žena starih 40-50 godina.

Žene mlađe od 40 godina sa slučajevima raka dojke u porodici ili drugim faktorima rizika, potrebu i učestalost mamografskih pregleda treba da dogovore sa svojim lekarom.

Izvor: Radio Odžaci

Tagovi:
Pročitajte još: