fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Olimpijsko odbrojavanje: Naša rekorderka po broju učešća na Olimpijskim igrama

Jasna Šekarić je najbolja srpska sportistkinja svih vremena. Žena sa izuzetno bogatom sportskom biografijom. Bila je pet puta evropska prvakinja, trostruka prvakinja sveta i u svojoj kolekciji ima čak 5 olimpijskih medalja.

Tri puta je u svojoj karijeri proglašena za najboljeg strelca na svetu, a 2000. godine proglašena je za najboljeg strelca veka od strane Međunarodne sportske streljačke federacije.

Prvi veliki međunarodni uspeh Šekarićeva je ostvarila u Espu 1986. godine, kada je došla do titule evropske prvakinje. Godinu dana kasnije, u Budimpešti, postala je i svetska šampionka.

Čak sedam puta je učestvovala na Olimpijskim igrama!

Na Olimpijskim igrama debitovala je 1988. godine u Seulu. Napravila je fenomenalan uspeh u Južnoj Koreji. Osvojila je zlatnu medalju u disciplini vazdušni pištolj, dok je u disciplini malokalibarski pištolj osvojila bronzano odličje.

Njene druge Olimpijske igre bile su 1992. godine u Barseloni. Tada je zbog sankcija uvedenih Jugoslaviji nastupala pod zastavom Međunarodnog olimpijskog komiteta sa statusom „Nezavisni olimpijski učesnik“. U Barseloni se okitila srebrnom medaljom, iako je imala identičan rezultat kao pobednica Marina Logvinenko.

Prve Igre na kojima nije uspela da se domogne medalje su bile u Atlanti 1996. godine. U finalu njene omiljene discipline, vazdušni pištolj, osvojila je ono najnesrećnije 4. mesto. Već u Sidneju 2000. godine, Jasna se opet vraća na olimpijsko postolje. „Upucala“ je srebrnu medalju. Malo je nedostajalo da na svojim 5. Olimpijskim igrama dođe do svog drugog zlatnog olimpijskog odličja. U Atini 2004. godine, ponovilo se nešto slično kao i 1992. godine. Ovaj put imala je identičan rezultat sa Ukrajinkom Olenom Kostevič nakon osnovnog dela i kvalifikacija, pa je „raspucavanje“ odlučivalo ko će biti olimpijska šampionka. Nakon dodatne serije Ukrajinka je došla do zlatne medalje, a Jasna je osvojila srebrnu medalju.

Velika čast pripala je našoj strelkinji na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine. Bile su to njene šeste Igre. Ona je na ceremoniji otvaranja nosila srpsku zastavu i bile su to prve Olimpijske igre na kojima je Srbija nastupila kao samostalna država, a osvojila je 6. mesto u finalu discipline vazdušni pištolj.

Poslednje 7. Igre na kojima je nastupila heroina srpskog sporta bile su Olimpijske igre u Londonu 2012. godine, na kojima nije uspela da se plasira u finale. Završila je takmičenje na 18. mestu.

Iako je upucala olimpijsku normu za Olimpijske igre u Riju 2016. godine, odlukom Streljačkog saveza Srbije, Jasna Šekarić je izostala sa spiska reprezentacije strelaca za ove Igre. Njenu normu, Savez je dodelio Zorani Arunović.

Ove godine proglašena je za najboljeg trenera u 2020. godini od strane Olimpijskog komiteta Srbije. Jedina je koja je uspela da osvoji i objedini tri najveća priznanja našeg nacionalnog olimpijskog komiteta. U svojoj karijeri, osvojila je priznanje za najuspešniju sportistkinju, za najboljeg trenera, kao i trofej „Olimpijsko srce Svetomir Đukić“, za životni doprinos olimpizmu.

Milan Grahovac.

Tagovi:
Pročitajte još: