fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Osnovna muzička škola „Stevan Hristić“ Apatin kao naslednica predratne muzičke tradicije

Osnovna muzička škola „Stevan Hristić“ Apatin kao naslednica predratne muzičke tradicije

Apatinska sredina oduvek je važila za onu koja izuzetno neguje sve vrste umetnosti, a naročito muzičku. Iako oduvek muzikalni, prve korake ka institucionalizaciji ove grane umetnosti, Apatinci su učinili tek između dva rata, kada je procvetao novi građanski stalež, željan inovacija, nauke, obrazovanja i umetnosti.

Poznata je i priča o „iskrcavanju Stenveja“ još daleke 1912. godine u apatinskoj Marini. Naime, preko Dunava je, u Apatin, pa onda i širom ondašnje zemlje, dopremana muzička oprema, odnosno klaviri koji su završavali u bogatim nemačkim, mađarskim, srpskim i drugim uglednim porodicama. Jedan od takvih klavira danas se čuva u OMS „Stevan Hristić“, a taj klavir bio je u vlasništvu proslavljenog Apatinca poreklom iz jevrejske porodice, Paula Abrahama. Abraham je bio izuzetan kompozitor, koji je doživeo nesreću sudbinu progona tokom Holokausta, a naposletku je završio kao kafanski svirač po evropskim birtijama. Iako mu sudbina nije predodredila srećan kraj, on je ostao upisan u istoriju svetske muzike, i time proneo slavu Apatina širom sveta. Ipak, vratimo se za trenutak koju deceniju unazad.

Najpre je u Apatinu, tokom XIX veka, postojala Privatna škola, profesorke Margite Piri, koja je negovala teoriju muzike, solo pevanje i klavir. Tu su se školovala pretežno deca bogatih ljudi. Dalje, u samom jeku Drugog svetskog rata, u ovom gradu nikla je i prva Muzička škola, koja je delovala pod pokroviteljstvom somborske Muzičke škole, ali je radila veoma kratko. Nedugo nakon završetka rata, posle samo tri godine, ustanovljena je, ponovo, Muzička škola u Somboru, sa svojim „isturenim odeljenjem“ u Apatinu, što je privuklo brojne Apatince da se iznova posvete izučavanju muzike, pevanja, sviranja instrumenata i komponovanja.

Od svog samog osnivanja, apatinska škola menjala je mnogo naziva i još više zgrada u kojima je bivala smeštena. Kako se širio interes za muzičko obrazovanje, tako su se širili i kapaciteti i potreba za većim prostorom, pa je konačno, u današnju zgradu, useljena 1985. godine. Na ovom mestu treba spomenuti da je i današnji naziv, Osnovna muzička škola „Stevan Hristić“, dobila 1978. godine i od tada se nije menjao. Zgrada u koju je škola useljena nastala je još davne 1875. godine, a nju je izradio projektant i arhitekta Đula Partoš, čuveni Apatinac u svetu arhitekture.

Apatinska Osnovna muzička škola „Stevan Hristić“ svake godine prezentuje svoje najtalentovanije polaznike na godišnjem koncertu, a sve prema tradiciji održavanja godišnjih koncerata koja datira iz 1942. godine. Na godišnjim koncertima jasno se vidi mnogo toga, najpre da je budućnost muzike u sigurnim rukama, a naposletku i to da Apatinci i danas izuzetno drže do umetnosti, te da je neguju i podržavaju, prate i daju potporu na svakom koraku.

OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA OPŠTINE APATIN. STAVOVI IZNETI U PODRŽANOM MEDIJSKOM PROJEKTU NUŽNO NE IZRAŽAVAJU STAVOVE ORGANA KOJI JE DODELIO SREDSTVA.

Tagovi:
Pročitajte još: