fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Ovo je 15 najskupljih slika na svetu

Da li ste se nekada pitali koliko vredi Da Vinčijeva “Mona Liza”? Procenjuje se da ovaj mali potret Lize del Đokondo vredi više od 850 miliona dolara, ali budući da nema izgleda da će muzej Luvr staviti na prodaju to vanserijsko delo renesansne umetnosti, prvo mesto na listi najskupljih slika svih vremena, zauzima jedno drugo Leonardovo delo.

Predstavljamo vam listu najskupljih slika ikad prodatih na aukcijama širom sveta.

15. “1948”, Džekson Polok – 140 miliona dolara

Umetničko delo nazvano “Broj 5, 1948” naslikao je genije apstraktnog ekspresionizma Džekson Polok koristeći tehniku kapanja, koja podrazumeva ili bacanje boje na platno ili postepeno nakapavanje.

Ova slika prodata je 2006. godine po ceni od 140 miliona dolara i rekord najskuplje prodate slike svih vremena držala je sve do aprila 2011. godine.

14. “Tri studije Lusijena Frojda”, Fransis Bejkon“ – 142,4 miliona dolara

profimedia

“Tri studije Lusijena Frojda”, Fransis Bejkon

Aukcijska kuća “Kristi” prodala je triptih britanskog slikara Fransisa Bejkona zasnovan na tri studije Lusijena frojda iz 1969. nepoznatom kupcu po ceni od 2013. Iako se spekulisalo da je sliku kupio ruski milijarder i vlasnik fudbalskog kluba Čelzi Roman Abramovič, tek godinu dana kasnije, saznalo se da je tajanstveni kupac Elejn Vin, vlasnica lanca kazina u Las Vegasu, koja je za magazin Forbs, priznala da se kajala što je potrošila tako mnogo novca, “ali samo oko pola sata”.

13. “Portret Adele Bloh Bauer II”, Gustav Klimt – 150 miliona dolara

Wikipedia.org/By Gustav Klimt-The Yorck Project

“Portret Adele Bloh Bauer II”, Gustav Klimt

Gustav Klimt dva puta slikao je Adel Bloh Bauer, a portret broj jedan, 2006. godine prodat je po ceni od 135 miliona dolara. Inače, obe Klimtove slike uzeli su nacisti tokom Drugog svetskog rata, ali su na posletku ipak završile u bečkoj Galeriji Belvedere.

12. “San”, Pablo Pikaso – 155 miliona dolara

profimedia/Pablo Ruiz Picasso

“San”, Pablo Pikaso

Direktno iz mašte maestra Pabla Pikasa, nalazi se delo koje je u vlasništvu Stivena A. Koena, za koje je 2013. godine izdvojio pozamašnu svotu od 155 miliona dolara. Inače, na slici se nalazi Pikasova ljubavnica Mari-Tereza Valter, a navodno je naslikana za jedno popodne i to 24. januara 1932.

11. “Ležeći akt (na levoj strani)”, Amadeo Modiljani – 157,2 miliona dolara

Wikipedia.org/Christie’s, LotFinder

“Ležeći akt na levoj strani”, Modiljani

Modiljanijev akt žene na crvenom kauču iz 1917. godine oborio je rekord na “Sotbi” aukciji 2018. kada ju je kupio nepoznati ljubitelj umetnina, a kasnije je otkriveno da je reč o kineskom milijarderu Liju Jikjenu. To je najveća Modiljanijeva slika, duga čak 147 centimetara.

10. “Remek-delo”, Roj Liktenštajn – 165 miliona dolara

Roj Liktenštajn bio je američki slikar, grafičar i vajar, kog su proslavile stripovske interpretacije velikog formata. Ovaj pionir pop kulture koji se borio protiv mačo imidža u američkoj umetnosti, poigravao se sa predstavljanjem ikona tog vremena.

Žena na slici okreće se preko ramena da pohvali umetnika: “Bred, dragi, ova slika je remek-delo! Uskoro će celi Njujork pričati o tvom radu”. Delo je kupio kolekcionar i multimilijarder Stiven A. Koen.

9. “Ležeći akt”, Amadeo Modiljani – 170,4 miliona dolara

Ovo je drugi Modiljanijev akt koji se nalazi na listi najskupljih slika svih vremena. Ova slika iz 1917. smatra se najvažnijim delom umetnika i predstavlja neobičan spoj klasičnog idealizma i moderne.

Inače, Modiljanovi aktovi izazvali su velike kontroverze, pa je jedina solo izložba slavnog umetnika 1917. bila zatvorena posle samo nekoliko sati, nakon što je francuska policija njegove radove proglasila “opscenim”.

8. “Žene iz Alžira (Verzija O)”, Pablo Pikaso – 197,4 miliona dolara

Živopisna slika inspirisana orijentalnim umetničkim delima iz uma glavnog predstavnika kubizma Pabla Pikasa, prodata je po neverovatnoj ceni od 197,4 miliona dolara. Tokom karijere Pikaso je naslikao 15 različitih verzija ovog rada, a “Verzija O” bila je poslednja, završena 1955.

7. “Dvojni portret Martena Solmansa i Opjen Kopit”, Rembrant – svaki po 180 miliona dolara

EPA/KOEN VAN WEEL

“Dvojni portreti Martena Solmansa i Opjen Kopit”, Rembrant

Rembrantovi portreti Martena Solmansa i Opjen Kopit, jednog holandskog para, prodati su po ceni od po 180 miliona dolara. Kada je porodica Rotšild odlučila je da ih proda, Rajksmuzeum iz Amsterdama i Luvr iz Pariza zajedno su kupili ova dva rada i naizmenično će ih izlagati u svojim galerijama, kako se ljubavnici nikada ne bi razdvajali.

6. “Broj 6 (Ljubičasta, zelena i crvena)”, Mark Rotko – 186 miliona dolara

Američki slikar ruskog porekla i pionir apstraktnog ekspresionizma koristio je velika platna i jarke boje za svoja minimalistička dela. Ovo je kupio kontroverzni ruski biznismen Dmitrij Ribolovjev, inače i nekadašnji vlasnik najskuplje slike na svetu.

5. “Broj 17A”, Džekson Polok – 200 miliona dolara

Radovi Džeksona Poloka takođe pripadaju školi apstraktnog ekspresionizma, pokreta koji je isticao podsvesno i spontano stvaranje. Ovo Polokovo delo nastalo je samo godinu dana nakon što je on predstavio svetu svoju tehniku nakapavanje boje na platno. U početku, ni kritičarima ni široj publici nisu se dopadali njegovi radovi.

Međutim, 1949. magazin “Lajf” objavio je tekst pod naslovom: “Džekson Polok: Da li je on najveći živi slikar u Sjedinjenim Američkim Državama?” koji je proslavio Polokovo delo.

4. “Kada ćeš se udati?”, Pol Gogen – 210 miliona dolara

Wikipedia.org/Beyeler Foundation

“Kada ćeš se udati”, Pol Gogen

“Nafea Faa Ipoipo”, kako u originalu glasi naziv ove slike, delo je Pola Gogena koje je nastalo 1892. tokom njegovog prvog boravka na Tahitiju. Slika prikazuje dve žene u prirodi: jednu u tradicionalnoj nošnji, a drugu obučenu u kolonijalnom stilu i simboliše spajanje polinežanske i evropske kulture.

3. “Igrači karata”, Pol Sezan – 250 miliona dolara

Kraljevska porodica Katara trenutno je u vlasništvu Sezanovih “Igrača karata”, slike iz njegovog perioda post-impresionizma.

Wikimedia/The Yorck Project

“Igrači karata”, Pol Sezan

Istoričari umetnosti veruju da je on birao temu igrača karata, jer su oni bili neka verzija ljudske “mrtve prirode”. Takođe je verovatno bio inspirisan radom čuvene braće Le Nen s početka 17. veka koji su više puta slikali kockare i igrače društvenih igara.

2. “Razmena”, Vilem de Kuning – 300 miliona dolara

profimedia/Willem de Kooning

“Razmena”, Vilem de Kuning

Ulje na platnu holandsko-američkog apstraktnog ekspresioniste Vilema de Kuninga dimenzija 200 x 175 cm jedan je od njegovih prvih apstraktnih pejzaža koji je označio promenu u njegovom stilu, pod uticajem umetnika Franca Klajna.

U septembru 2015. ga je kupio čuveni kolekcionar Kenet C. Grifin za 300 miliona dolara, što je ovu sliku učinilo najskupljom na svetu sve do 2017. kada je rekord oborio Leonardov “Spasitelj sveta”.

1. “Spasitelj sveta”, Leonardo da Vinči – 450,3 miliona dolara

“Salvator Mudi”, Da Vinči

“Salvator Mudi” ili “Spasitelj sveta” jedna je od najkontroverznijih slika o čijem se poreklu i dalje raspravlja, a vodi i jedna od najskupljih parnica u istoriji trgovine umetničkim delima. Slika je prodata nepoznatom kupcu u novembru 2017. za 450,3 miliona dolara, a spekuliše se da se trenutno nalazi u vlasništvu saudijske kraljevske porodice.

Foto: Profimedia

Preuzeto: euronews.rs

Tagovi:
Pročitajte još: