fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Perite ih, puni su bakterija: Kako pravilno da održavate šalove i rukavice za zimu?

Rukavice i šal

Sneg uveliko pada, a kako bismo se utoplili, na ulice ne izlazimo bez šalova ako planiramo duže da se zadržavamo van kuće.

Osim toga, šalovi su dobar modni aksesoar koji se lako stilizuje, a daje posebnu notu stajlingu.

Međutim, kao i svaki drugi odevni predmet, i šalove je potrebno redovno održavati, shodno vrsti materijala od kojeg su napravljeni.

Bakterije koje se na njima skupljaju mogu izazvati zdravstvene probleme poput iritacije kože lica ili vrata, pojavi bubuljica ili pak respiratornih alergija.

– Posvetite više pažnje ovim odevnim predmetima. Pomislite na šminku, znoj, masnoću kože, ostatke parfema koji se skupljaju oko vašeg vrata – upozorava dermatolog Korin Fips i podseća da kape, šalove i rukavice treba prati od tri do pet puta tokom zimske sezone.

Kako da ih održavate u zavisnosti od materijala?

Šal od kašmira je najsigurnije oprati na ruke, ali tako da ga na kraju ne cedite snažno i ne kačite na žicu, već ga raširite na peškiru.

Šal od sintetike pere se na maksimalnoj temperaturi od 40 stepeni, kao i ostala odeća od ovog materijala, jer najbrže poprima neprijatne mirise pri nošenju.

Vuneni šal treba prati na ruke u hladnoj vodi blagim deterdžentom, ili ukoliko imate program za vunu, možete ga ubaciti u mašinu. Sušite ga isključivo na vazduhu.

Kako da održavate kožne rukavice?

1. Svetle rukavice mogu se prati u mlakoj sapunici. Sapunica treba da bude od specijalnog sapuna za pranje finog rublja.

2. Nakon pranja, rukavice treba uviti u čistu krpu, (peškir, čaršav.. ) kako bi se što bolje osušile i ocedile. Naročito treba paziti na rukavice od svinjske kože i trljati ih suvom krpom da budu skoro sasvim suve jer inače mogu ostaviti fleke i mrlje od vode.

3. Da bi se što bolje osušile nakon pranja, treba ih ostaviti na čistu površinu (peškir, krpa, čaršav, stara pamučna majica..) i ne mesto gde ima velike cirkulacije vazduha, najbolje na promaji ili na terasi gde duva vetar, ali nikako da budu izložene suncu da koža ne bi ispucala.

4. Pre nego što budu sasvim suve, treba ih malo protrljati kako bi koža dobila svoj prvobitni sjaj i elastičnost.

Preuzeto: objektiv.rs

Foto: Shutterstock

Tagovi:
Pročitajte još: