Pobeda Hrvatske na penale nad Japanom

Hrvatska, golman

Fudbalska reprezentacija Hrvatske plasirala se u četvrtfinale Svetskog prvenstva u Kataru, pošto je na penale pobedila Japan.

Posle regularnog dela i produžetaka bilo je nerešeno 1:1 (1:0), a Hrvatska je na penale pobedila rezultatom 3:1. Junak je bio golman Dominik Livaković, koji je odbranio tri jedanaesterca.

Dominik Livaković je apsolutni heroj Hrvatske sa tri odbrane u penal-seriji. Zaustavio je udarce Minamina, Mitome i Jošide. Samo je Takuma Asano uspeo da pogodi za Japan.

Vlašić, Brozović i Pašalić davali su golove za Hrvatsku, dok je Marko Livala pogodio stativu.

Pre toga smo imali priliku da pratimo obazrivu utakmicu na stadionu Al Džanub, prvu na Mundijalu u Kataru koja je otišla u produžetke.

Prva ozbiljna situacija viđena je na samom startu, kada je Japan imao priliku u drugom minutu, ali je lopta otišla pored gola. Samo nekoliko trenutaka kasnije zapretila je i Hrvatska, ali je golman Japana odbranio udarac Ivana Perišića.

Tada je Hrvatska bila opasnija, imala je nekoliko napada ka golu Japana, ali bez realizacije, čak i prave prilike.

Prva velika šansa na utakmici viđena je u 41. minutu i imao je Japan. Dugo je trajao napada Japana, Kamada je lomio, ali i neprecizno šutirao sa ivice peterca.

Dva minuta kasnije postignut je prvi pogodak. Maeda je doveo Japan u vođstvo. Pleo je mrežu Japan, i na kraju uspeo da povede. Posle centaršuta sa leve strane, izbegnut je ofsajd, a lopta odbila do Maede koji je bio priseban i svojim prvim golom na Svetskom prvenstvu u Kataru doveo svoju reprezentaciju u prednost.

Japan je imao situaciju da povede na samom startu drugog poluvremena, ali Kamada je ponovo bio izrazito neprecizan.

To je kažnjeno u 55. minutu. Ivan Perišić je iskoristio grešku defanzive Japana i fantastičnim udarcem glavom sa 12 metara savladao je Gondu.

Nakon izjednačujućeg gola Hrvatske gledali smo obazrivu utakmicu sa obe strane, bez većih prilika, pa je meč otišao u produžetke, gde nije bilo šansi.