fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Počinje druga faza rekonstrukcije arheološkog nalazišta Vinča-Belo brdo: Sledi uređenje dunavskog priobalja

Vinča Belo Brdo

Nakon što je pre oko dva meseca zavšrena sanacija klizišta na arheološkom lokalitetu Belo Brdo u Vinči, počinje druga faza kapitalnog projekta Vlade Srbije rekonstrukcije, revitalizacije i prezentacije ovog dragocenog nalazišta.

Vanja Marinković iz Nacionalne platforme “Srbija stvara” kaže da druga faza podrazumeva uređenje dunavskog priobalja.

“Prva faza je bila najvažnija. Sanirali smo klizište i sada arheološki lokalitet ne može da sklizne u Dunav što je bila najveća opasnost. Počinje ta druga faza koja podrazumeva uređenje samog priobalja ali i izgradnju drenažnog sistema i kolektora za otpadne vode što je takođe veoma važno kako za sam lokalitet tako i za celu Vinču i meštane”, objašnjava Marinković za Euronews Srbija.

Prema njenim rečima, trenutno se radi tehnička dokumentacija za izvođenje tih radova.

“U jednom trenutku treba da krene i raščišćavanje samog priobalja od sojenica, različitih građevina koje sprečavaju sanaciju priobalja. Ono što će ostati jeste ponton koji je legalno postavio Muzej grada Beograda i uz pomoć kojeg će u jednom trenutku do Vinče moći da se dođe i rečnim putem što je veoma važno za razvoj turizma. Svi ti radovi bi trebali da budu završeni 2025. godine”, najavljuje naša sagovornica.

Ceo projekat je pokrenut na inicijativu Nacionalne platforme “Srbija stvara” koja se nalazi u okviru kabineta predsednice Vlade Srbije, a projekat realizuje Zavod za zaštitu spomenika kulture u saradnji sa Ministarstvom kulture i Muzejem grada Beograda. Prva faza je sufinansirana iz Ambasadorskog fonda za zaštitu kulturne baštine predstavništva Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji.

Vinča arhiva

Sam lokalitet Vinča – Belo Brdo proglašen je lokalitetom od posebnog značaja još 1965. godine, i bio je među prvima u Jugoslaviji koji je dobio tu “titulu”. Međutim, paralelno se odvijala i devastacija nalazišta.

“Na samom lokalitetu su se gradile kuće, što je jednako kao da danas u dvorištu Dečana dozvolimo da neko gradi. Samim tim se obim celog lokaliteta smanjio na ono što mi imamo danas i što je, ako se ne varam, jedna petina arheološkog lokaliteta. Sada projektom rekonstrukcije vratićemo obim lokaliteta na ono što je bio 1965. To automatski znači da ćemo proširiti i istraživanja i ko zna šta ćemo sve još pronaći”, objašnjava Marinković.

Još jedan projekat Nacionalne platforme “Srbija stvara” uključuje zgradu Ložionice.

“Rekonstrukcija Ložionice je veoma važan projekat koji je na neki način kruna našeg grada. Svi kreativci i inovatori imaće fizičko mesto na kojem mogu da se susreću, rade i sarađuju”, najavljuje sagovornica Euronews Srbija.

Tagovi:
Pročitajte još: