Potaž
Sastojci
- tikvice, šargarepa, brokoli
- 1 čen belog luka
- 1 glavica crnog luka
- pileća kocka za supu
- sok limuna
- pavlaka za kuvanje 20% mm
- so i biber
Priprema:
U šerpi na malo biljnog ulja propržite crni i beli luk, dodajte povrće i sipajte 1l vode, zatim ubacite kocku od povrća i ostavite da se kuva 15 minuta. Sjedinite skuvano povrće štapnim ili običnim mikserom. Dodajte pavlaku za kuvanje od 20% mlečne masti i ostavite da se krčka narednih 5 minuta na tihoj vatri.
Ćuretina sa mlincima u roladi
Sastojci:
- 800g ćurećih prsa
- 250 g mlinaca
- 50 do 100 g maslaca
- 100 g suvih šljiva bez koštica
- 2 jabuke
- 300 g očišćenih zrna grožđa, ili 100 g suvog grožđa
- 200 g manjih šampinjona
- 50 ml ulja
- 250 g pančete
- 1 kašičica vegete
Priprema:
Ćureća prsa je potrebno da isečete u odrezak. Zatim ih poparite i pospite kašičicu vegete.
Mlince omekšajte u kipućoj vodi tako što ćete ih potopiti na nekoliko minuta, a zatim ocediti. Zatim ih rasporedite preko ćurećeg odreska.
Rastopite maslac, a potom ga prelijte preko mlinaca, a po sredini poređajte oguljenu jabuku isečenu na kriške i suve šljive. Zarolajte sve sastojke u roladu i stavite je u vatrostalnu posudu.
Preko rolade poređajte pančetu, a luk, šampinjone, grožđe i jabuku isečenu na kriške poređajte oko rolata.
Ćureća rolada sa mlincima se peče oko 40 minuta na 200 stepeni. Poslužite je hladnu i isečenu na kriške.
Čoko torta sa piškotama
Sastojci:
Sastojci za podlogu:
- 3 kutije piškota po izboru
- 200 ml mleka
Sastojci za čokoladni fil:
- 8 jaja
- 250 g maslaca
- 200 g čokolade za kuvanje
- 150 g šećera u prahu ili zaslađivača po izboru
Sastojci za dekoraciju:
- 200 ml slatke pavlake
- 100 g čokolade za kuvanje
Priprema:
U dublju činiju sipajte mleko u koje ćete potopiti piškote. Umočene piškote poređajte prvo uspravno uz kalup. Kada popunite obruč, poređajte piškote i na dnu pleha.
Odvojite belanca od žumanaca, pa belanca ubacite u drugu veću posudu. Mikserom umutite belanca sve dok ne dobijete penastu strukturu koja podseća na čvrst sneg.
U drugu posudu umutite maslac, šećer, istopljenu čokoladu i žumanca. Mikser nemojte isključiti dokle god ne dobijete homogenu smesu, bez grudvica. Tako ulupanu smesu od čokolade ubacite u posudu sa belancima, pa špatulom pažljivo sjedinite sastojke.
Izručite kremastu smesu u kalup sa piškotama, pa je špatulom ravnomerno rasporedite. Ostavite pleh u frižider na sat vremena, kako bi čokoladna torta postala kompaktnija i jednostavnija za sečenje.
Istopite čokoladu sa malo maslaca na pari, pa ubacite u posudu i dodajte slatku pavlaku. Ključno je da slatku dobro ohladite u frižideru pre početka mućenja, kako bi se šlag što lakše umutio. Mikserom izlupajte čokoladni šlag i dekorišite tortu.
PRIJATNO!