fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Saveti pedijatra: Kako da razlikujete kovid 19 od sezonske respiratorne prehlade kod dece

Dr Goran Vukomanović otkriva na koje simptome bi roditelji trebalo da obrate pažnju.

Simptomi infekcije korona virusom kod odraslih su poznati: povišena temperatura, kašalj, kratak dah, gubitak čula ukusa i mirisa, umor, dijareja, promene na jeziku…

Lista simptoma se svakodnevno ažurira, a osobe koje se razbole uglavnom nemaju sumnju da li je reč o kovidu 19 ili sezonskoj respiratornoj infekciji.

Kod dece nije takav slučaj – većina mališana preleži kovid 19 bez simptoma ili sa blagom kliničkom slikom.

– Sa izuzetkom dece koja imaju neku hroničnu bolest (koja drastično slabi imunitet), kovid 19 se najčešće ispoljava kao blaga respiratorna infekcija: curenje nosa, kašljucanje, bez temperature ili sa blago povišenom temperaturom – kaže za eKlinikupedijatar Goran Vukomanović, šef Službe za pedijatrijsku sportsku medicinu Univerzitetske dečje klinike u Beogradu.

– Obično traje nekoliko dana i prođe bez komplikacija. Jedan broj dece može imati prolazne bolove u stomaku, koji su ponekad praćeni prolivima, a i ovo najčešće prođe za nekoliko dana. Adolescenti mogu imati gubitak čula mirisa i ukusa, a manja deca retko opisuju ove simptome, što ne znači da ih nemaju.

Kad je vreme za odlazak na pregled

Prema njegovim rečima, za razliku od odraslih gde se na kovid 19 brzo posumnja, kod dece nije lako razlikovati kovid 19 od „običnih“ sezonskih virusa. Kod ogromne većine dece nema težih simptoma, pa je, ističe dr Vukomanović, retko potreban pregled pedijatra.

 Ako dete ima simptome i znake prehlade, prolazne bolove u trbuhu, povremene prolive, ali bez visoke temperature, a hoće da uzima tečnost i dobrog je raspoloženja, ne treba trčati kod pedijatra. To ne mora biti (i obično nije kovid 19), a i da jeste, obično prođe za nekoliko dana. Ipak, ako dete ima veoma visoku temperaturu, lošeg je opšteg stanja (klonulo je, nezainteresovano, slabo jede i pije…) ili ako kašlje u napadima i otežano i ubrzano diše, treba obaviti pregled pedijatra u kovid ambulantama za decu – savetuje dr Vukomanović.

Dijagnoza se postavlja posle pregleda i testa na kovid 19, a to je obično brzi antigenski test (nazofaringealni bris) koji je voma pouzdan prvih dana bolesti. Ređe je potrebno raditi PCR test ili serološke analize (antitela na SARS CoV-2 virus).

– Pedijatar će pratiti dete sa kovidom 19 i ukazati roditeljima na simptome koji ukazuju na pogoršanje ili komplikacije ove bolesti, koje su kod dece, srećom, retke – navodi sagovornik eKlinike.foto Pixabay

foto Pixabay

Na pitanje da li su mutirani sojevi korona virusa opasniji za decu, pedijatar Vukomanović kaže:

– Mutirani sojevi SARS Cov-2 virusa prema svim dosadašnjim saznanjima ne izazivaju težu formu kovida 19 kod dece. Radi se o sojevima koji se brže i lakše šire, pa zato treba poštovati dobro poznate preventivne mere: nošenje zaštitinih maski, distanciranje i sprovođenje higijenskih mera.

Da li je deci potrebna suplementacija?

Otkako je proglašena pandemija korona virusa, porasla je potražnja za suplementima koji utiču na jačanje imuniteta. Dr Vukomanović podseća da zdrav imunitet počiva na tri stuba – zdravoj ishrani, zdravom snu i zdravoj fizičkoj aktivnosti.

– Nažalost, pandemija je u velikoj meri ograničila fizičku aktivnost, pa je zato važno primeniti osnovne principe zdrave ishrane, uključujući i povećan unos svežeg (ili ceđenog) voća, povrća, hrane bogate vlaknima… Vitamin D3 svakako treba dodavati deci u zimskim mesecima, a u pandemiji je to dodatno važno.

Čak i kada deca unose vitamin D3 hranom (morska riba, žumance…), potrebna je suplementacija ovim važnim vitaminom za imunitet. Nema preciznih podataka za doze kod dece (u pandemiji), ali je 800-1000 IJ vit. D3 na dan najverovatnije dovoljno. Igranje igrica do kasnih noćnih sati (kod adolescenata se to ponekad produži i do ranih jutarnjih sati) treba ukinuti pošto to zaista remeti zdrav san koji je jedan od stubova snažnog imuniteta – savetuje dr Vukomanović.

Preuzeto: telegraf.rs

Tagovi:
Pročitajte još: