fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Sedmogodišnja devojčica, ubijena u porodičnom domu, najmlađa žrtva vojnog puča u Mjanmaru

Najmlađa žrtva sukoba u Mjanmaru, sedmogodišnja devojčica Kin Mjo Čit, ubijena je tokom racije u porodičnoj kući dok je sedela u očevom krilu. Kako prenose svetski mediji, vojni lideri sve više koriste silu kako bi obuzdali proteste, te je vest o ubistvu deteta uzdrmala svetsku javnost, samo dan nakon što je ubijen četrnaestogodišnji dečak. 

Starija sestra ubijene devojčice je za Bi-Bi-Si rekla da su policajci u utorak popodne pretraživali sve kuće u njihovom kraju u Mandalaju. Ona je opisala demonstraciju sile i kako su pripadnici bezbednosnih službi šutirali vrata njihovog porodičnog doma da bi ih nasilno otvorili. U momentu kada je njihov otac rekao policiji da nema više ljudi u kući, oni su ga optužili da laže i započeli pretres kuće. Uplašena sedmogodišnja devojčica dotrčala je do oca i sela mu u krilo, nakon čega su vojnici zapucali i pogodili je u stomak.

U odvojenom intervjuu za Mjanmar muslim media, njihov otac U Mung Ko Hašin Baj prenosi poslednje reči svog preminulog deteta: „Tata ne mogu, previše boli“. Pola sata kasnije je preminula, u vozilu hitne pomoći na putu za bolnicu. Mediji prenose da je policija kundakom puške tukla, a potom i uhapsila njegovog devetnaestogodišnjeg sina.

Vojska tvrdi da su u protestima stradale 164 osobe, dok podaci Udruženja za pomoć političkim zatvorenicima (AAPP) pokazuju da je ubijena najmanje 261 osoba. Vojska je u utorak izrazila žaljenje zbog stradanja demonstranata istovremeno ih optužujući za nasilje. Brojni su izveštaji očevidaca koji ukazuju da vojska tuče ljude, neki su streljani, da svakodnevno sprovodi kućne racije i hapsi aktiviste i demonstrante.

„Save the children“ („Sačuvati decu“), organizacija za zaštitu prava dece, kaže da slučaj Kin Mjo Čit nije jedini, te da je među stradalima od početka nereda više od dvadesetoro dece. „Smrt ove dece posebno je zabrinjavajuća s obzirom na to da su ubijena dok su bila kod kuće, gde bi trebalo da budu sigurna. Činjenica da toliko dece ubijaju gotovo svakodnevno, pokazuje da snage bezbednosti ne poštuju ljudski život“, ističe ova organizacija.

U međuvremenu, vlasti su u sredu oslobodile oko 600 zatvorenika iz zatvora Insejn u Jangonu, što je, kako se ocenjuje, prvi gest vojske u pokušaju da umiri protestni pokret. Prema izjavama očevidaca sa lica mesta, oslobođeni su mahom mladi ljudi, studenti, neki su imali osmeh na licu drugi su, navodi se, prkosno pokazivali tri prsta – što je znak koji je usvojio protestni pokret.

Preplašeni građani više ne izlaze na ulicu, gde vojska nemilosrdno ubija sve za koje posumnja da su im politički protivnici, već su se umesto toga odlučili za vrstu „tihog štrajka“. Naime, sede u svojim kućama, ne idu na posao, te industrija u ovoj državi sve više oseća posledice protesta i vojnog udara. U poruci koja kruži internetom objavljen je poziv na akciju pod nazivom „tišina – najglasniji vrisak“ sa objašnjenjem da je cilj da se oda počast palim herojima pokreta i da demonstranti „napune energiju“. Takođe stoji da je to način da se protivreči tvrdnjama hunte da se „sve vraća u normalu“.

Tagovi:
Pročitajte još: