fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

„Somborski ubrađaj“ – film o somborskoj tradiciji i običajima

Somborski ubrađaj

Sombor je odvajkada važio za sredinu pogodnu za nastajanje umetnosti, bilo slikarske, pozorišne, muzičke, filmske ili ma koje druge. Svojevrstan dokaz ove tvrdnje je i činjenica da je ove godine u Somboru premijerno prikazan film „Somborski ubrađaj“. Naime, ovaj film prikazuje rekonstrukciju starog običaja somborskih Srba, koji su na specifičan i svečan način predstavljali društvu i zajednici mladu koja je pristigla u porodicu. Ovaj film, prikazan u Velikoj sali Kulturnog centra „Laza Kostić“ Sombor, a u organizaciji Gradskog kulturno-umetničkog društva „Ravangrad“, finansiran je i od strane Grada Sombora, koji je podržao snimanje filma na konkursu za očuvanje nematerijalne kulturne baštine.

Na premijernom prikazivanju filma, prim. dr Milan Božina, član Upravnog odbora GKUD „Ravangrad“, izrazio je zahvalnost svima koji su na bilo koji način doprineli nastanku ovog filmskog ostvarenja, naročito domaćinima koji su ustupili svoje prostore kao lokalitete za snimanje, a posebno se zahvalio autoru, Slobodanu Vukobratoviću.

Vukobratović predstavio je odakle ideja da do realizacije ovog projekta dođe, te o svom ostvarenju navodi sledeće:

„Sabirajući sačuvane fotografije i pisane tragove, ostvarili smo ovaj projekat pod nazivom Somborski ubrađaj. Kao čuvar folklorne tradicije srpskog i bunjevačkog naroda sa ovih prostora, Gradsko kulturno-umetničko društvo Ravangrad odlučilo je da ovaj običaj Srba, kao izuzetan raritet karakterističan samo za Sombor i okolne salaše, rekonstrukcijom sačuva od zaborava. Taj životni običaj somborskih Srba gotovo više niko ni ne pamti. Prošlo je 70 godina kako je izobičajen, ostali su tek skromni zapisi i požutele fotografije kao dokument da svedoče o njegovom postojanju“.

Sam običaj ubrađivanja i njegovo značenje, publici je stručno predstavila Ljubica Bačić ispred Gradskog muzeja Sombor. Ona je navela da je ubrađaj bio svojevrsna osobenost somborskog kraja, naročita vrsta ženske nošnje, odnosno poveza ili marame, koje su nosile na glavi mlade Srpkinje, od udaje do rođenja prvog deteta. Ubrađaj je, na dan venčanja, svekrva poklanjala snahi, a običaj je nalagao da nova mlada, prve nedelje po venčanju, u društvu svekrve krene u crkvu u darivanom ubrađaju. Ovaj običaj gotovo da je u potpunosti nestao iz somborskog kraja, pa je njegovo oživljavanje u sećanju Somboraca upriličeno upravo realizacijom ovog filma.

Da Grad Sombor prepoznaje značaj ovakvih projekata, govori i prisustvo članova Gradskog veća, a Jovana Miljević, zamenica gradonačelnika, istakla je da GKUD „Ravangrad“ svojim trudom, radom i istrajnošću čuva lokalne pesme, igre i običaje.

„Kroz ovakve projekte, mi čuvamo naše običaje od zaborava, izgrađujemo svest, naročito kod mlađih generacija, o značaju nematerijalnog kulturnog nasleđa“, navela je Miljević.

Ispred ustanove koja je bila domaćin premijernog prikazivanja filma, KC „Laza Kostić” Sombor, direktorka Vesna Šašić zahvalila se GKUD „Ravangrad“ na lepoj saradnji, izrazivši nadu da će se nastaviti i u narednim godinama i poželevši im puno sreće i uspeha i u daljem radu.

*OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA GRADA SOMBORA.

Tagovi:
Pročitajte još: