Španci ugasili „vatrene“ nakon produžetaka, a „časovničari“ eliminisali svetske prvake nakon penala!

Za jučerašnji dan na Evropskom prvenstvu u fudbalu može se reći da je bio istinski fudbalski dan. Dan prožet „triler“ završnicom na oba meča obogaćen golovima.

Eliminacioni mečevi osmine finala kontinentalnog prvenstva juče su se igrali u Kopenhagenu i Bukureštu i postignuti su sledeći rezultati:

ŠPANIJA – HRVATSKA 5:3 nakon produžetaka (1:1, 3:3)

FRANCUSKA – ŠVAJCARSKA 3:4 nakon penala (0:1, 3:3)

U prvom meču dana sastali su se reprezentacije Španije i Hrvatske. Hrvati su poveli autogolom Pedrija u 20. minutu, da bi Španci do izjednačenja stigli preko Sarabije u 38. minutu. Nisu se zadovoljili Španci sa nerešenim rezultatom nakon prvog poluvremena i to je rezultiralo da već u 57. minutu dođu do vođstva preko Azpilikuete. Dvadeset minuta kasnije već je na semaforu stajalo 3:1 za Španiju, kada je mrežu Livakovića zatresao i Feran Tores. Svi su mislili da je meč gotovo, ali naše komšije su u 85. minutu preko Orsića smanjile vođstvo Španaca, da bi u drugoj minuti nadoknade Pašalić na asistenciju Orsića doneo izjednačenje Hrvatskoj i produžetke. A u produžecima postojala je samo jedna reprezentacija i samo jedan igrač. Bivši igrač Dinama iz Zagreba Daniel Olmo presudio je Hrvatima sa dve asistencije. Prvo je asistirao Morati u 100. minuti za novo vođstvo Španaca, da bi svega tri minute kasnije asistirao Orzabalu za konačnih 5:3.

Totalno „lud“ meč odigran je i u Bukureštu na Areni Nacional između Francuske i Švajcarske. Švajcarci su već u 15. minutu postigli pogodak, a strelac je bio Haris Seferović, napadač Benfike. Tim rezultatom se otišlo na odmor. Nakon deset minuta igre u drugom poluvremenu „časovničari“ su imali priliku da dupliraju prednost iz jedanaesterca, ali kapitalnu šansu je promašio Rodrigez. Kako to ono obično biva kad ne postigneš pogodak, onda veoma brzo usledi kazna. U roku dve minute Benzema je postigao dva pogotka i preokrenuo meč golovima u 57. i 59. minutu. Totalnu radost Francuzima doneo je Pogba pogotkom u 75. minutu i kada se sve činilo da će svetski prvaci nokautirati Švajcarce odigrao se scenario iz prethodnog meča. Seferović je postigao svoj drugi pogodak u 81. minutu i smanjio vođstvo Francuza, a Mario Gavranović izazvao je pravi šok golom u 90. minutu. I ovaj meč kao i prethodni otišao je u produžetke. U produžecima nije bilo golova tako da se pristupilo izvođenju penala. Totalna neizvesnost bila je sve do kraja pete serije penala. Obe reprezentacije su bile uspešne sve do pete serije. Švajcarci su preko Mehmedija postigli gol i u petoj seriji, da bi potom Zomer odbranio šut Mbapeu i odveo Švajcarce u četvrtfinale gde će se sastati sa reprezentacijom Španije.