Španija i Italija prvi polufinalni par na Evropskom prvenstvu u fudbalu! „Crvena furija“ zaustavila „sajdžije“ na penale. „Azuri“ rešili „đavole“ u prvom poluvremenu.

Odigrane su prve utakmice četvrtfinala na Evropskom prvenstvu u fudbalu i zabeleženi su sledeći rezultati:

ŠVAJCARSKA – ŠPANIJA 1:3 nakon penala (0:1,1:1)

BELGIJA – ITALIJA 1:2 (1:2)

Reprezentacija Španije prva je reprezentacija koja se plasirala u polufinale kontinentalnog prvenstva. Španci su na „Gazprom Areni“ u Sankt Peterburgu savladali reprezentaciju Švajcarske nakon boljeg izvođenja penala 3:1. U regularnom toku bilo je 1:1. Poveli su Španci nesrećnim autogolom Zakarije već na startu meča u 8. minutu. Šutirao je Đordi Alba, a lopta se na putu do Zomerovog gola nesrećno odbila od Zakarije, te promenila pravac i završila u golu Švajcaraca. Nakon ranog vođstva izabranici Luisa Enrikea su se povukli i fokusirali na odbranu. Uspeli su da sačuvaju gol do kraja prvog poluvremena, ali izjedanačenje Švajcarcima donosi Šaćiri u 68. minutu nakon što ga je proigrao Frojler, koji je iskoristio nesporazum Toresa i Laporte, te ušao sa desne strane i proigrao Džerdana na nekih šest, sedam metara. U 78. minutu direktan crveni karton zarađuje asistent izjednačujućeg švajcarskog pogotka Frojler, nakon što je izgubio loptu na svojoj polovini, a potom preoštro startovao na Morena. Od tog momenta na terenu postoje samo Španci i neverovatno je šta su sve ispromašivali, te je prvo meč otišao u produžetke, a potom i penale. Unai Simon je glavni junak penal serije. Odbranio je penale Šaru i Akanđiji, a nakon toga ga ni Vargas ga nije uspeo savladati, te je „furiju“ odveo u polufinale Starog kontinenta.

U drugoj utakmici četvrtfinala u kojoj su se sastali Belgija i Italija rešeno je sve u prvih 45 minuta. Postignuta su čak tri pogotka u prvom poluvremenu za razliku od drugog gde su mreže mirovale, iako su se šanse ređale jedna za drugom. „Azuri“ su odradili posao na „Alianc Areni“ u Minhenu golovima Barele u 31. i Insinjea u 44. minutu, a u drugoj minuti nadoknade vođstvo Italijana prepolovio je Lukaku pogotkom iz penala i dao nadu Belgijancima za preokret. U drugom poluvremenu najbolju šansu imali su „đavoli“ u 60. minutu upravo preko Lukakua, ali nije uspeo da po drugi put u meču savlada Donarumu. Imali su Belgijanci još nekoliko izglednih prilika, ali fantastično su Italijani „zaključali“ svoj gol i otišli zasluženo u polufinale.

Španija i Italija čine prvi polufinalni par na Evropskom prvenstvu, a njihov meč je na programu u utorak, 6. jula, od 21.00 čas na londonskom Vembliju.