Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Spirala

Jedno od najpouzdanijih sredstava za sprečavanje neželjene trudnoće stvara mnoge nedoumice i strah kod žena pre svega zbog toga što nisu upućene u to kako se koristi, koje su prednosti i koliko je ova vrsta zaštite pouzdana

Šta je spirala?

U pitanju je plastični uložak u obliku slova T. Ona ima jednu ili dve mekane plastične niti koje kroz grlić materice prolaze u vaginu.

Testovi pokazuju da od 100 žena koje koriste spiralu, u drugom stanju ostane jedna do dve godišnje. Ona međutim ne štiti od polno prenosivih bolesti i zato je u slučaju da niste u ozbiljnoj vezi i često menjate partnere preporučljivo da koristite i kondom tokom seksa.

Kako se stavlja i kako deluje ?

Spiralu postavlja ginekolog nakon pregleda ( bakterijskih briseva, Papa testa, kolposkopije, ginekološkog pregleda), odnosno kada utvrdi da za to nema prepreka.

Vreme kada se postavlja spirala je prva faza ciklusa (tj. do četrnaestog dana ciklusa). Kod žena koje su se tek porodile, spirala može da se postavi 6 nedelja nakon porođaja.

Stavljanje spirale može biti malo neprijatno, ali s obzirom da to traje svega par minuta i nije u pitanju jak bol, nema potrebe da se stavlja anestezija. Izvesne neprijatnosti mogu se osetiti nekoliko sati kasnije u obliku lakših bolova ili oskudnog krvarenja.

Mogući problemi

Spirala se uobičajeno dobro podnosi, ali se kod manjeg broja žena mogu javiti određene nelagodnosti. Čak iako je spirala dobro postavljena mogu da se jave bolovi i grčevi u stomaku, koji  obično brzo prestaju.

Osim toga, sledeću menstruaciju možete očekivati nešto ranije. Ta menstruacija može biti obilnija, bolnija i duže trajati. Infekcija male karlice može da se javi, ali vrlo retko, a najčešće kao posledica infekcije vagine i grlića materice.

Kontrola

4-6 nedelja nakon što je spirala postavljena ili nakon prve menstruacije treba doći na kontrolu kako bi se videlo da li je spirala na pravom mestu.

Naredne kontrole su najmanje jednom godišnje, a po potrebi i ranije tj. ukoliko se pojačava sekret, jave neki bolovi ili krvarenje.

Uklanjanje i zamena spirale

Spiralu je potrebno ukloniti ili zameniti 3-5 godina nakon ugradnje, u zavisnosti od tipa spirale, i zato je bitno da svaka žena ima karton i dokument sa datumom ugradnje i nazivom spirale.

Izvor:Zdrava i fit

Tagovi:
Pročitajte još: