Na Paviljonu Srbije na EXPO izložbi u Osaki do sada je bilo više od 370.000 posetilaca, izjavila je generalni komesar Srbije za EXPO “Osaka 2025” i ministarka unutrašnje i spoljne trgovine Jagoda Lazarević i dodala da postoji velika zainteresovanost za naš paviljon
“Za sada možemo da budemo više nego zadovoljni, jer je broj posetilaca srpskom paviljonu apsolutno premašio neke brojke koje su bile inicijalne procene. Sad smo otprilike negde na preko 370.000 posetilaca i očekujemo, zapravo smo potpuno sigurni da će u toku naredne nedelje ta brojka već doći do 400.000 posetilaca, što je za Osaku izvanedan rezultat, za nas kao Republiku Srbiju”, rekla je Lazarevićeva.
Ona je tokom posete Paviljona Srbije na EXPO izložbi rekla da su ispred našeg paviljona dugi redovi svakog dana i da je Eskpo jedinstvena prilika da se naša zemlja predstavi na najbolji mogući način.
“Evo, već imamo tradiciju prethodnih svetskih izložbi, što univerzalnih, što specijalizovanih, a svakako kao jedna odlična vežba i način da se što bolje pripremimo za našu EXPO izložbu, koja će biti za dve godine”, rekla je ministarka.
Kazala je da posetioce privlači i restoran u okviru našeg paviljona i da japanski posetioci prepoznaju nešto što im je kod nas interesantno.
Ona je istakla da je Srbija uspela da iskoristi paviljon u Osaki kako bi što bolje promovisala EXPO 2027. čiji ćemo biti domaćin.
“Verujem da će se i građani naše zemlje još više upoznati sa konceptom svetske izložbe, što univerzalne, što specijalizovane, kako bi shvatili šta to znači za zemlju koja organizuje izložbu. Japan se i te kako trudio da dobije domaćinstvo ove izložbe i to se i vidi po načinu na koji je organizovano i po broju učesnika. Za sada smo apsolutno prezadovoljni i do oktobra imamo vremena, pošto smo tek na pola puta izložbe u Osaki, da dostignemo rekordne brojke posetilaca”, rekla je Lazarevićeva.
Svetska izložba u Osaki se održava od 13. aprila do 13. oktobra ove godine sa sveobuhvanom temom “Dizajniranje budućeg društva za naše živote”, a Srbija se predstavlja sa temom “Društvo igre”.
Ministarka je istakla da je Paviljon Srbije prvi u “Velikom prstenu”, odmah kod ulaza i da je pored toga što ima odličnu lokaciju i ekološki dominantan.
“Ono što pogotovo japanski posetioci jeste upravo ta zelena fasada po kojoj se srpski paviljon značajno razlikuje od drugih”, rekla je ona. Istakla je da je i sama postavka našeg paviljona vrlo zanimljiva i da veliki broj posetilaca dolazi sa decom, jer je izložba interaktivna, kao i da pruža mogućnost da se dosta nauči o Srbiji.
Veliki deo postavke je, primećuje, posvećen EXPO izložbi 2027. godine i predstavlja zapravo uvod u nju. Primetila je da se veliki broj japanskih posetilaca zaustavlja kod našeg paviljona kako bi slikali fasadu i ceo objekat.
“Postoje zemlje ovde koje imaju veće objekte od nas i koje se tradicionalno predstavljaju najreprezentativnijim objektima, ali srpski paviljon je izuzetno veliku pažnju privukao. I ono na što sam ja posebno ponosna, što u odnosu na zemlje našeg regiona mi smo apsolutno ovde predstavljeni na jedan, kako bih rekla, reprezentativniji način, što opet, da kažem, ukazuje i na našu ulogu i da se pozicioniramo na najbolji mogući način”, rekla je ona.
Šta se očekuje od investicione konferencije
Na pitanje Tanjuga šta očekuje od sutrašnje investicione konferencije između Srbije i Japana koja će biti održana na našem paviljonu, ona je rekla da će to biti veoma važan događaj koji organizujemo sa japanskim partnerima, kao i da je cilj da privučemo još veći broj japanskih investitora. Istakla je da Srbija ima dobre bilateralne odnose sa Japanom i da se naročito uspešno razvijaju u prethodnih šest ili sedam godina i da od posete bivšeg premijera Japana Šinzo Abea imamo ulazni trend.
“Naš cilj i želja jeste da privučemo još veći broj japanskih investitora i da se trgovinska razmena sa ovom važnom zemljom, ne samo ovog dela sveta, nego na globalnom nivou, da kažemo, značajno intenzivira. Očekujemo i već sam videla brojke prijavljenih učesnika respektabilnih japanskih kompanija koje će sutra biti na našoj investicijskoj konferenciji. I to nam je onda prilika da se u punom sjaju predstavimo japanskoj poslovnoj zajednici. Posle ću da kažem da smo mi prošle godine u oktobru imali jednu jako veliku”, rekla je ministarka.
Kako je istakla, naš zadatak je da se predstavimo sutra japanskim investitorima, u ovim vrlo izazovnim vremenima, geopolitičkim i geoekonomskim, kada su tokovi kapitala prilično ugroženi onim što se dešava u segmentu trgovine.
“Naš cilj je zapravo da što više približimo ono što Srbija može da ponudi japanskim kompanijama. Već imamo značajan broj njihovih investicija, želimo da ih bude više, ali i da razvijamo ostale segmente ekonomske saradnje. Japan je za nas važan partner i za energetski sektor, infrastrukturni, kao i za zaštitu životne sredine, ali i za poljoprivredu. Zatim za investicije u proizvodnim i izvozno orijentisanim sektorima”, rekla je ministarka.
Ona je rekla u izjavi za Tanjug da očekuje da naš paviljon dostigne brojku od 400.000 posetilaca u naredna tri ili četiri dana, što je impresivan rezultat koji pokazuje da je naša postavka prepoznata kao velika atrakcija.
Na pitanje šta je glavna odrednica našeg paviljona, rekla je da na prvom mestu sam objekat jer jedini ima živu fasadu sa biljkama, što se japanskim posetiocima naročito dopada. Ipak, kad posetilac uđe unutra može da doživi Srbiju na poseban način, kroz igru, kako nit koja povezuje izložbu sa onom koja će biti u Beogradu za dve godine. “Igra je nešto što je blisko svakom ljudskom biću zbog čega dosta dece dolazi na naš paviljon”, rekla je ona.
Ona je rekla da će investiciona konferencija biti prilika da se dodatno unapredi saradnja sa Japanom.
“To će biti jedinstvena prilika da se predstavi srpska poslovna zajednica, uz podršku PKS. Imaćemo priliku da predstavimo Srbiju, da smo najbrže rastuća ekonomija našeg dela Evrope i jedna od top tri rastuće ekonomije u celoj Evropi, kao i ono što smo do sada postigli kao naše impresivne ekonomske rezultate i sve ono što želimo da kažemo u narednom periodu. Tako da, japanski investitori su već prisutni, naša ekonomska saradnja se vrlo intenzivno razvija i očekujemo da na konferenciji imamo značajan broj japanskih kompanija i veći broj nego što smo inicijalno planirali, što nam svakako predstavlja važan indikator da postoji interesovanje japanskih kompanija pogotovo u aktuelnim okolnostima kada imamo različita geopolitička i geoekonomska previranja širom sveta”, rekla je ona.