fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Stoltenberg: Ukrajina je dokazala da je sajber sfera komponenta modernog rata

Stoltenberg

Ruska invazija na Ukrajinu je još jedna potvrda da je sajber sfera komponenta savremenog ratovanja i nova arena za globalnu konkurenciju, izjavio je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg u Berlinu na godišnjoj konferenciji Alijanse o sajber bezbednosti.

On je dodao da će NATO nastaviti da posvećuje povećanu pažnju ovom novom prostoru vojnih operacija, napominjući da su od početka invazije u punom obimu ruske trupe i tenkovi bili podržani masivnim sajber napadima kako bi se prekinula komunikacija između ukrajinske vojske, policije i obaveštajnih službi.

„Ukrajina je uspela da neutrališe mnoge od ovih napada, posebno zato što je mnogo godina blisko sarađivala sa saveznicima iz NATO-a na jačanju sopstvene sajber odbrane“, istakao je Stoltenberg, prenosi Ukrinform.

Prema njegovim rečima, strukture za reagovanje NATO-a i Ukrajine razmenjuju informacije o zlonamernim sajber aktivnostima u realnom vremenu, treniraju i izvode zajedničke vežbe, a Ukrajina je učesnik NATO centra za sajber bezbednost.

On je upozorio da je danas nemoguće zamisliti bilo kakav sukob bez kibernetičke dimenzije, kao i da sajber napadi mogu biti jednako razorni kao i kinetički napadi.

“Zato mi u NATO-u veoma ozbiljno shvatamo sajber pretnje. Dodali smo sajber prostor na listu operativnih prostora, u rangu sa vazduhom, morem i kopnom. Takođe smo se pre nekoliko godina dogovorili da sajber napadi mogu da aktiviraju član 5 Vašingtonskog ugovora, koji je osnova Alijanse, a po kome je napad na jednog napad na sve“, istakao je Stoltenberg.

On je napomenuo da sajber dimenzija pojačava stratešku konkurenciju i da je već deo savremenog ratovanja.

“Autoritarni režimi, uključujući Kinu i Rusiju, osporavaju interese, vrednosti i bezbednost zemalja Alijanse. Uprkos činjenici da Kina nije protivnik NATO-a, ona ne deli vrednosti te organizacije i razvija sajber prostor bez odgovarajuće transparentnosti i bez poštovanja ljudskih prava, a koristi najnovije sajber tehnologije da poveća represiju”, rekao je generalni sekretar NATO.

On je kao primer za to naveo širenje tehnologija za prepoznavanje lica, koje, kako je dodao, “autoritarne zemlje koriste kao oruđe državne kontrole nad sopstvenim građanima”.

Takođe je napomenuo da je na samitu NATO-a u Viljnusu dogovoren novi koncept sajber odbrane, koji između ostalog podrazumeva, da članice Alijanse ne treba da se oslanjaju na tehnološku opremu koju isporučuju zemlje sa autoritarnim režimima.

„Videli smo šta se desilo kada smo se oslanjali na snabdevanje energentima iz Rusije. Ne smemo ponoviti iste greške oslanjajući se na Kinu da isporučuje tehnologiju za naše kritične mreže. Moramo da radimo sa privatnim sektorom na svim nivoima kako bi naš sistem bio manje ranjiv, stabilniji i spreman za brzi oporavak“, rekao je Stoltenberg.

On je ukazao na značaj saradnje sa privatnim sektorom, napominjući da su kompanije kao što su Majkrosoft, Amazon i Starlink odgovorile na direktan poziv Kijeva za pomoć.

Tagovi:
Pročitajte još: