Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Svi domaći operatori nude elektronsku verziju SIM kartice – eSIM

Telefon P10

Veliku pažnju je privukla je najava iPhone 14 telefona, koji na američkom tlu i u još nekim zemljama neće imati klasičnu SIM karticu, nego će posedovati eSIM.

Praksa poslednjih godina nekih domaćih i korisnika Apple telefona iz regiona bila je redovno da im rođaci ili oni sami kupe novi iPhone baš u trenutku kad se zadese u Americi, jer je iPhone po svim merilima nekako uvek najpovoljniji u SAD.

Zbog toga su neki korisnici, koji su svakako planirali ovako da nabave novi iPhone, ali i zbog toga što bi već sledeći iPhone mogao da koristi samo eSIM, o čemu smo već pisali, bili zabrinuti da li će moći da koriste takav telefon i kod nas. Ipak, mesta panici nema, jer svi domaći operatori u ovom trenutku poseduju eSIM uslugu i zvanično u Srbiji!

Standard eSIM prvi put se u Srbiji pojavio u decembru 2019. godine i prošlo je gotovo godinu i po dana dok nije postao deo ponude svih domaćih operatora. Korišćenje eSIM-a je besplatno i dobija se isto tako – besplatno kod sva četiri domaća operatera, uključujući Globaltel.

Šta je eSIM i kako se koristi
Akronim eSIM je skraćenica od embedded-SIM (eSIM), a eSIM pronaći ćete i pod imenom embedded universal integrated circuit card tj. eUICC.

eSIM je, zapravo, velika stvar koja istinski menja mobilnu telefoniju. Funkcioniše kao klasična plastična SIM kartica, samo fizička kartica ne postoji. Sve je digitalno tj. elektronski i samim tim eSIM donosi značajno mnogo novih mogućnosti, posebno u sferi međusobno povezanih uređaja po Internet of Things principu.

Novi eSIM je važan zato što će rešiti niz različitih telekomunikacionih problema, kao što će nekim telefonima omogućiti da prvi put korisnicima ponude Dual SIM ili čak podršku za više SIM kartica odjednom, koji to nisu u mogućnosti da ponude fizičkim putem, odnosno fizički nemaju ugrađena ležišta za više SIM kartica.

eSIM je oblik programabilne SIM kartice, koja se praktično integriše u sam uređaj koji korisnik upotrebljava. Fizički ne postoji tj. nema oblik svakidašnje SIM kartice, koju koristimo decenijama, pa samim tim je lakša za prenošenje sa uređaja na uređaj, a sve operacije u vezi sa eSIM-om moguće je vršiti onlajn, bez potrebe za odlaskom u centar operatora.

Da bi eSIM funkcionisao potrebno je da bude podržan zakonskim regulativama svake zemlje koja nudi mobilnu telefoniju i potrebno je da je podržava vaš operator tj. da je u prilici da vam je izda. Takođe, eSIM karticom upravlja se automatski i menjaju se operatori bez potrebe da se kartice u telefonu menjaju, jer kao što smo rekli – sve je moguće obaviti onlajn ili putem aplikacije.

eSIM je moguće isporučiti korisniku na mejl ili se dobije u štampanom obliku. I jedna i druga varijanta sadrže QR kod, koji se skenira telefonom, a ostatak podešavanja se vrši na telefonu i traje kraće od jednog minuta.

Sa eSIM karticom uobičajeno se putuje u inostranstvo, koriste roming usluge, a QR kod se može skenirati iznova i iznova i lako i brzo prebacivati sa telefona na telefon.

Tagovi:
Pročitajte još: