Viljareal preko dramatičnih penala do svoje prve evropske titule!

Fudbaleri španskog Viljareala osvojili su svoj prvi evropski trofej. U finalu Lige Evrope savladali su čuveni Mančester Junajted boljim izvođenjem penala. Rezultat u regularnom toku meča i nakon produžetaka bio je 1:1, a „ludnica“ u penal završnici okončana je rezultatom 11:10.

Meč finala Lige Evrope bolje su otvorili „crveni đavoli“. Mančester Junajted imao je gotovo čitav meč terensku inicijativu, ali ekipa španskog Viljareala bila je spremna da odgovori svim izazovima i iskušenjima koja su bila pred njima, a najviše zasluga tome idu svakako ekspertu za finala Lige Evrope, treneru Viljareala, Unaj Emeriju, koji je u svojoj karijeri do finala sa Mančester Junajtedom već podigao tri puta trofej Lige Evrope.

Ređali su se napadi Mančester Junajteda u prvom poluvremenu pred golom „španske podmornice“, ali „crveni đavoli“ nisu uspeli nikako da materijalizuju svoju terensku inicijativu. Međutim, kako to već obično biva, u 29. minuti fudbaleri Viljareala dolaze do prednosti. Pareho izvodi slobodan udarac sa leve strane, Moreno beži svojim čuvarima, ulazi u kazneni prostor i sa nekih 7-8 metara šutira precizno pored nemoćnog golmana Mančestera i tragičara ovog meča De Hee.

Bez obzira na primljeni pogodak „crveni đavoli“ uopšte nisu ustuknuli od svoje taktike. Krenuli su još agilnije ka golu Španaca i uspeli su da dođu do izjednačenja u drugom poluvremenu nakon kornera u 55. minuti kada se najbolje u šesnaestercu Španaca snašao iskusni Urugvajac Kavani, koji je poput „rasnog“ centarfora sa nekoliko metara prosto „gurnuo“ loptu u gol „žute podmornice“.

Do kraja meča rezultat se nije promenio. Nastavak i u produžetku doneo je gotovo identičnu situaciju, pa se pristupilo izvođenju kaznenih udaraca. Gotovo svi igrači oba tima bili su precizni sa „kreča“, pa je došao red na golmane obe ekipe da izvode penale. Prvi je šutirao Rulji, koji je lako savladao De Heu i naposletku postao junak španskog tima, pošto je odmah potom odbranio šut svog zemljaka De Hee i na taj način doneo prvu evropsku titulu svom timu, a četvrtu treneru Emeriju.

Zahvaljujući tituli Lige Evrope ekipa španskog Viljareala će od sledeće sezone nastupati u Ligi šampiona.