fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Vodenim topovima na demonstrante: Gruzini i sinoć na ulicama traže povlačenje spornog zakona i puštanje uhapšenih

Demonstranti

U Gruziji su i sinoć održani protesti zbog Zakona o stranim agentima koji je parlament uprkos protivljenju opozicije i brojnim osudama usvojio sinoć, a policija je, kako je javila Nexta, i večeras, po veoma hladnom vremenu upotrebila vodene topove.

Policija je koristila i suzavac i šok bombe kako bi rasterala demonstrante koji su se okupili ispred parlamenta protestujući protiv zakona o “stranim agentima”. Demonstranti su gađali pripadnike snaga reda Molotovljevim koktelima i kamenjem, a nekolicina učesnika protesta uklonila je metalne barijere ispred gruzijskog parlamenta. Ministarstvo unutrašnjih poslova saoštilo je da ima povređenih na obe strane i da su protesti bili “izuzetno nasilni”.

Okupljanje građana počelo je na maršu povodom Dana žena da bi demonstranti potom stigli do gruzijskog parlamenta, koji su opkolili.

Opozicioni političar Giorgi Vašadze je najavio da će opsada parlamenta trajati dok se ne opozove zakon o stranim agentima i dok demonstranti, njih 66 koji su juče privedeni, ne budu pušteni.

Policija je tokom prethodne noći uhapsila 66 osoba, među kojima je i lider gruzijske opozicije Zurab Džaparidze koji je dobio tešku povredu nakon što je priveden.

Jedan zvaničnik koji je posetio Džaparidzea u pritvoru rekao je da je bio udaren pendrekom tokom hapšenja.

Vlasti su saopštile da je 55 policajaca povređeno kada je na njih bačeno kamenje i gasne bombe.

Nakon današnjih protesta gruzijska policija saopštila je da je privela još 10 demonstranata, dodajući da ih je uhapšeno ukupno 77. U saopštenju policije se navodi da su učesnici protesta privedeni jer su nosili zabranjene predmete, kao što su elektrošokeri, palice, kamenje, pirotehnička sredstva i boje, prenosi TASS.

Neke od najupečatljivijih slika u noći nastale su kada je vodeni top prskao demonstrante koji mašu zastavama EU.

Mnogi od demonstranata u centru Tbilisija bili su studenti., javio je BBC. Oni se protive novom zakonu kojim će se nevladine i medijske grupe svrstati u “strane agente” ako dobiju više od 20 odsto svojih sredstava iz inostranstva. Za opoziciju zakon je u “ruskom stilu”, označava pomak ka autoritarizmu i nanosi štetu šansama Gruzije da se pridruži Evropskoj uniji.

TV stanice koje podržavaju opoziciju takođe su nazvale predloženi zakon „ruskim zakonom“.

Gruzija je podnela zahtev Evropskoj uniji za status kandidata i ima za cilj da se pridruži NATO-u, ali je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel upozorio da je zakon “nekompatibilan sa vrednostima i standardima EU”.

“Evropska unija poziva Gruziju da podrži svoju posvećenost promociji demokratije, vladavine zakona i ljudskih prava i podseća na pravo na miran protest”, dodao je on.

Političke tenzije u Gruziji su pojačane invazijom Rusije na Ukrajinu u punom obimu, koju mnogi Gruzijci vide kao agresorski rat Moskve, a hiljade Rusa je utočište našlo u toj zemlji. Međutim, vlada u Tbilisiju je zauzela neutralan stav, odbijajući da otvoreno podrži Ukrajinu ili uvede sankcije Rusiji.

Tagovi:
Pročitajte još: