fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Zašto danas slavimo Dan državnosti: u ime sećanja na Prvi srpski ustanak i donošenje Sretenjskog ustava

dan državnosti

Na današnji dan, 15. februara, Srbija praznuje Dan državnosti, a da ovaj datum nije odabran slučajno, svedoče dva istorijska događaja koja su u istoriji zbila na isti dan, sa tridesetak godina razlike. U pitanju su događaji koji su obeleženi kao prekretnice u razvoju srpske nacionalne države.

Najpre je 15. februara 1804. godine na zboru u Orašcu podignut Prvi srpski ustanak, koji je označio početak borbe za oslobođenje srpskog naroda od turskog jarma. Povod za bunu protiv Turaka bio je događaj poznat pod imenom „Seča knezova“, kada su Turci u Beogradskom pašaluku ubili mnogobrojne ugledne Srbe. Gotovo svi preživeli, okupili su se u Šumadiji, u Marićevića jaruzi, odakle su krenule oslobodilačke težnje.  Ovaj ustanak vodio je Đorđe Petrović, u narodu poznatiji kao Karađorđe. Pod voždovim rukovođenjem, Srbi su počeli sukob sa jednom od najvećih svetskih imperija toga doba, što je predstavljalo veliki rizik za opstanak srpskog naroda. Prvi srpski ustanak predstavljao je prvi ustanak na Balkanu uopšte protiv Osmanskog carstva, po čemu predstavlja praktično jedinstven događaj u XIX veku. Od 1804. godine otpočet je proces oslobađanja od strane vlasti, kao i izgradnja institucija koje će biti temelj buduće nacionalne države, na prvom mestu vojska. Potom su se intenzivno razvijale i kulturne ustanove, škole i slično. Ustanak je ugušen, mnogi životi su izgubljeni, ali duh u narodu nije klonuo. Iskre oslobodilačkog samo su se još više razgorele.

Idući, za Srbe, važan događaj koji se zbio na današnji dan jeste donošenje prvog modernog, liberalnog Ustava na Sretenjskoj skupštini 1835. godine, tri decenije nakon početka borbe za oslobođenje. Srbija je, ovim Ustavom, postala država slobodnih seljaka. Tvorac Ustava bio je ugledni političar i diplomata Dimitrije Davidović, koji je tekst najvišeg pravnog akta pisao po uzoru na tada najmodernije – francuski i belgijski ustav. Prema datumu kada je usvojen, nazvan je Sretenjski, a imajući u vidu da je izazvao ozbiljno negodovanje ondašnjih sila kao što su Austrija, Turska i Rusija, veoma brzo je suspendovan i praktično nikad nije korišćen.

Ako bismo merili koji je od ova dva događaja važniji, ne bismo mogli da pronađemo sve relevantne parametre za takvo vaganje. Oba su predstavljala svojevrsne prekretnice, pa je tako 2002. u Srbiji 15. februar proglašen Danom državnosti. Ovaj datum, u Srpskoj pravoslavnoj crkvi slavi se kao Sretenje Gospodnje i to u znak sećanja na dan kada je devica Marija donela Isusa Hrista, još kao bebu, u jerusalimski hram. Osim toga, narodno predanje kaže da se na Sretenje „sreću“ zima i leto, te da ukoliko ovaj dan bude sunčan, veruje se da će zima trajati još samo šest nedelja.

Tagovi:
Pročitajte još: