fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Zdravstvena knjižica RFZO važi u 20 zemalja: Evo gde sve možete da putujete bez kupovine osiguranja!

Putovanje

Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) ima potpisane međunarodne sporazume sa 20 zemalja, te za te destinacije nije neophodno kupovati privatno zdravstveno osiguranje. Evo o kojim je konkretno benefitima reč i kakva je procedura.

Kako objašnjavaju u RFZO, osiguranici Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje za vreme privatnog boravka na određenim destinacijama imaju pravo na zdravstvenu zaštitu o trošku RFZO u slučaju pružanja hitne medicinske pomoći, a radi otklanjanja neposredne opasnosti po život i zdravlje.

Da bi se koristili benefiti sporazuma između Srbije i 20 zemalja, postupak je jednostavan i sastoji se od dva koraka, navode u RFZO.

– Da bi osiguranik dobio potvrdu za korišćenje prava na hitnu medicinsku pomoć, a o trošku RFZO, potrebno je da pre polaska na put nadležnoj filijali RFZO dostavi važeću karticu zdravstvenog osiguranja i nalaz i mišljenje izabranog lekara. Na taj način dokazuje da ne boluje i da u poslednjih 12 meseci nije bolovao od akutnih ili hroničnih bolesti u akutnoj fazi za koje je potrebno duže ili stalno lečenje, odnosno da nije u stanju koje bi ubrzo po dolasku u inostranstvo zahtevalo duže lečenje i hospitalizaciju, uključujući i druge zdravstvene usluge navode u RFZO i dodaju da je izdavanje potvrde odnosno dvojezičnog obrasca besplatno.

Na listi je 20 zemalja gde nije potrebna polisa osiguranja: Luksemburg, Mađarska, Severna Makedonija, Nemačka, Rumunija, Austrija, Belgija, BiH, Bugarska, Holandija, Italija, Slovačka, Francuska, Hrvatska, Crna Gora, Češka, Slovenija, Turska i Tunis.

Za osiguranike koji putuju u Poljsku i Veliku Britaniju potrebna je samo zdravstvena knjižica i putna isprava.

Kako do besplatnog zdravstvenog osiguranja: Čuvajte račune i dokumentaciju

Sporazum predviđa da osiguranici RFZO pre nastanka osiguranog slučaja predaju potvrdu nosiocu inostranog zdravstvenog osiguranja u mestu boravka, koji će im izdati dokument na osnovu koga će imati pravo na pružanje hitne medicinske pomoći u zdravstvenim ustanovama iz sistema javnog zdravlja države u kojoj borave.

Osiguranik RFZO eventualno plaća participaciju pod istim uslovima kao i osiguranici države u kojoj boravi.

Osiguranik RFZO kome je pružena hitna medicinska pomoć u državi sa kojom Srbija nema sporazum o socijalnom osiguranju nastale troškove plaća sam, a pravo na refundaciju ostvaruje samo ukoliko mu je pre odlaska u inostranstvo izdata potvrda (obrazac OZ-12). Po povratku u zemlju zahtev za naknadu troškova podnosi RFZO-u, uz prilaganje originalne računske i medicinske dokumentacije.

Šta pokriva kupljena polisa osiguranja

S druge strane privatna polisa zdravstvenog osiguranja košta od 10 do 25 evra po osobi, a u pojedinim osiguravajućim kućama moguće je naći i porodični paket za 40 evra, pa i manje.

Cena zavisi od destinacije, broja osoba i godišta osobe koja ga uplaćuje. Ova polisa pokriva više troškova i na listi je:

-nabavka lekova i sanitetskog materijala
-ambulantno lečenje
-stomatološke usluge zbog iznenadno nastalog bola
-hitan prevoz do najbliže bolnice
-bolničko lečenje
-neophodne dijagnostike
-neodložne operacija zbog akutne bolesti
-druge troškove, u skladu sa uslovima osiguranja

Tagovi:
Pročitajte još: