fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Žene su posebno osetljive na rozaceu: Šta izaziva i kako se leči ovo neprijatno crvenilo na koži?

Lice

Rozacea je kožna bolest koja se manifestuuje pojavom izraženog crvenila na koži lica, pretežno na obrazima, slično crvenilu koje nastaje usled pucanja kapilara ili izloženosti hladnoći.

Medicina još uvek nije uspela da utvrdi koji je pravi uzročnik ovog oboljenja, ali se zna da na njenu pojavu može da utiče veći broj faktora.

Primećeno je da se ovo oboljenje češće javlja kod žena, naročito kod onih svetlije puti. Dosadašnja ispitivanja su pokazala i da su ljudi sa A+ krvnom grupom, skloniji nastanku ovog problema.

U najvećem broju slučajeva, pacijenti su bili starosti između 40n i 50 godina, a primećeno je i da osobe koje obole od rozacee, često imaju probleme sa zatvorom i druge stomačne probleme, kao i zapaljenjem sluzokože želuca (hipoacidnim gastritom), oštećenom jetrom i slično.

Promene kože, najčešće se javljaju na obrazima, ali mogu da se jave i na čelu, nosu i bradi. Rozacea se najčešće manifestuje crvenilom, papulama i papulopustulama (promene iznad nivoa kože, nalik bubuljicama), dok u daljoj fazi mogu da se jave i takozvane teleangiektazije (tačkasta proširenja kapilara).

Najteži oblik rozacee je rinofima, koji se viđa češće kod muškaraca, iako su oni manje osetljivi na rozaceu. Rinofima se najčešće javlja na nosu.

Karakteriše je izražena hiperplazija, odnosno svojevrsno bujanje tkiva. Koža nosa postaje sjajna, zategnuta i glatka

Primećeno je i da se ova pojava pogoršava usled izloženosti brojnim prirodnim faktorima, poput niske i previsoke temperature ili sunčevim zracima.

Takođe, pokazalo se da do pogoršanja stanja može da dovede i hrana koja je teško svarljiva. To je uglavnom hrana bogata ugljenim hidratima, ali do izraženijeg crvenila mogu da dovedu i prekomerni unosi kafe, alkohola i začinjene hrane.

Izloženost ovim faktorima može da dovede do neprijatnih osećaja, poput svraba i crvenila.

Naravno, ovi faktori ne deluju na svaku osobu, pa je važno da osoba koja se bori sa rozaceom uoči koji od navedenih faktora dovodi do intenziviranja crvenila i da nastoji da ga umanji.

Kada se radi o lečenju rozacee, neophodno je da se izbegavaju alkoholni losioni ili slična agresivna sredstva za negu lica, koja mogu da deluju iritirajuće na kožu. Preporučuje se nežnije umivanje mlakom vodom i korišćenje čistih peškira za brisanje, koje isto tako treba da bude nežno.

Muškarcima se, takođe, savetuje brijanje električnim aparatom umesto žiletm. Piling i druge agresivnije metode čišćenja lica nikako nisu preporučljive, a pacijentima se preporučuje i upotreba krema sa zaštitnim faktorom.

U terapiji se uglavnom koriste lekovi koji imaju antiuopalno dejstvo, poput antibiotika i azelaične kiseline. Pojedini lekari prepisuju i antimikotike, odnosno sredstva za suzbijanje gljivičnih infekcija.

Međutim, savetuje se dodatan oprez kod upotrebe antimikotika i retinoda, jer navedena sredstva lako izazivaju iritaciju lica.

Preuzeto: objektiv.rs

Foto: Shutterstock

Tagovi:
Pročitajte još: