6. “Where the Wild  Things Are” (Tamo gde su divlje stvari) – Moris Sendak

“Pablišers Vikli” ju je nazvao “besmislenom i zbrkanom pričom”, dok je jedan časopis o obrazovanju molio roditelje da je ne ostavljaju tamo gde bi je deca mogla naći… Danas je to jedan od najvoljenijih dečjih klasika. A i film je snimljen 2009. i emitovan širom svetskih bioskopskih sala…

7. “Mobi Dik” – Herman Melvil

Kritičari su ga nazvali “katastrofom” i objasnili da je “neprikladan za javni opticaj”, a opet, postao je nezaobilazno delo u obrazovanju i inspirisao filmove poput “Ajkule”. Poslednji film snimljen na osnovu ovog romana je “U srcu mora” (“In the hart of the sea”).

8. “Uliks” – Džejms Džojs

Viđen je kao bestidan i besmislen, ovaj roman zgrozio je svoje rane čitaoce. Detaljni opisi masturbacije, pražnjenja creva i ciklusa bili su nešto što u tzv. visokoj književnost javnost do “Uliksa” nije nalazila. Jedan kritičar je smatrao da ga je “napisao nastrani ludak koji se specijalizovao za klozetsku literaturu”. No, ispostavilo se da je to bio samo genijalni, genijalni Džojs.

9. “Lolita” – Vladimir Nabokov

Kada je ovaj roman izašao kritičar “Njujork Tajmsa” ga je opisao kao istovremeno skandalozan i dosadan. Predivni jezik koji vam ne da da spustite knjigu, neverovatno nežan i strastven stil primenjen je na jednu od najstrašnijih tema na svetu – pedofiliju.

10. “Plodovi gneva” – Džon Stajnbek

Smatran depresivnim, a uz to i propagandom komunizma, Stajnbekov roman su u početku zabranili i spaljivali.

Preuzeto: Telegraf.rs/amreading