fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

6 činjenica o bebama koje će vas oduševiti

Bebe su tako čudnovata mala bića. Dok im gugučemo, nismo ni svesni da postoje neke stvari u vezi sa bebama koje su poprilično fascinantne.

Ako bi deca rasla do desete godine onom brzinom kojom rastu tokom prve, znate li koliko bi visoka bila? Da li bebe zaista imaju više kostiju nego odrasli ljudi?

Predstavljamo vam 6 otkidajućih činjenica o najčarobnijim stvorenjima na svetu. :))

U čemu su vas to bebe prešišale odmah po rođenju?

Deca su rođena s 94 mekane koštane strukture više nego što ih vi trenutno imate. Ove koštane strukture izrađene su od hrskavice. Bebino fleksibilno telo joj omogućava lakši prolazak kroz porođajni kanal.

Kako beba raste i razvija se, neke od tih hrskavica će se ujediniti i polako prerasti u jače kosti. Rezultat? Čvrsta konstrukcija od 206 kostiju koja će podržati njeno celoživotno kretanje, skakanje, plesanje, gimnastiku i još mnogo toga zabavnog.

Da uvek rastu jednakom brzinom, koliko bi bile visoke sa 10 godina?

Kada bi bebe rasle jednakom brzinom kojom rastu tokom prve godine, sa deset bi bile visoke nešto više od 28 metara. Da, metara. :)) Srećom po roditelje, i budžet koji se troši na oblačenje mališana, rast će da se uspori već sa drugom godinom, tako da nećemo odgajati umiljate godzile.

Koliki su pametnjakovići novorođene bebe?

Novorođenčad imaju oko 100 milijardi moždanih ćelija, što ih čini neverovatno sposobnim za obradu podataka. Te ćelije predstavljaju pogonski mehanizam za doživotno učenje, stvaranje, otkrivanje, istraživanje i sve ostalo čime će se vše dete u životu baviti.

Kakva se to magija događa kada se bebe i roditelji gledaju u oči?

Dešava se nešto što bismo mogli nazvati stapanjem roditeljskog i detetovog uma. Kada deca gledaju u oči odraslih, njihove zenice se automatski rašire. Odrasle osobe koje drže bebu, recimo mama ili tata, u sebi osete neodoljivu plimu ljubavi prema mališanu.

Neki takvo stanje nazivaju biološkim odgovorom koji je zaslužan za učvršćivanje roditeljske povezanosti sa bebom, ali ga je lepše nazvati magnetom roditeljske ljubavi.

 

Kako vaše bebe čuju?

Super-sluh novorođenih beba je toliko prefinjen i oštar da znaju odakle koji zvuk dolazi već u prvim danima života. Reagovaće na zvukove koje prvi put čuju, ali je, naravno, prvi glas koji prepoznaju i koji ih umiruje onaj koji dolazi od mame. To i ne čudi, kada se zna da bebe zvukove čuju i u materici.

Vaša beba je rođena sa različitim vrstama matičnih ćelija koje se mogu sačuvati za buduću upotrebu

Krv iz bebine pupčane vrpce bogata je hematopoetskim ili krvotvornim matičnim ćelijama, a sama pupčana vrpca je bogata takozvanim mezenhimalnim matičnim ćelijama koje su zadužene za formiranje tkiva.

Matične ćelije sačuvane u prvim minutama bebinog rođenja imaju superiornu moć kada je reč o zaštiti zdravlja, jer pružaju porodici priliku da im pristupi i u budućnosti, ako budu potrebne u transplantacionoj medicini ili za druge nove regenerativne medicinske tretmane, koji ih koriste kao instrument izlečenja.

Izvor: Detinjarije

Tagovi:
Pročitajte još: