fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Dobro pogledajte po kući: Neki predmeti su opasni po život, a držimo ih nadohvat ruke, bolje ih odmah bacite

Devojka

Dom najčešće zamišljamo kao svoje sigurno utočište i mirnu luku u koju plovimo nakon burnog dana na poslu i upravo zato uživamo u njegovom uređenju i stalnom nadograđivanju, ali većini verovatno nikad ne bi palo na pamet da neka sitnica ili novi skupi kućni aparat j tapravo tempirana bomba, odnosno realna opasnost koja bi mogla da ih košta života.

Zahvaljujući najčešće neznanju, naš dom je prepun toksičnih, kancerogenih, a često i nehigijenskih predmeta koji, dugoročno ili trenutno, mogu ozbiljno da naškode zdravlju, a često i dovedu do smrti.

Kućne biljke

Iako ulepšavaju enterijer, mogu biti smrtonosne za ljude koji u njemu žive. Kućne biljke daju prostoriji poseban šmek,, dokazano pozitivno utiču na mentalno zdravlje, stvaraju kiseonik, ali ako niste upoznati sa otrovnim i neotrovnim vrstama, mogli biste da zažalite. Vaš komšinica će se diviti vašem narcisu ili perunici, bršljanu, đurđevku, difenbahiji, ali ako vaše dete ili kućni ljubimac pojedu čak par cvetova, rizikuju ozbiljno trovanje.

Klima-uređaj

Spasonosni aparat koji nam olakđava letnje vrućine može od vernog pomoćnika da se pretvori u noćnu moru. Klima-uređaj koji curi može da izazove trovanje rashladnim sredstvom, što može dovesti do lupanja srca i prekida dovoda kiseonika do vaših plućia, što na kraju dovodi do smrti.

Ovlaživač

Posebno popularni poslednjih godina, ovlaživači vazduha, odnosno difuzori, danas se mogu naći u gotovo svakom domu, a posebno oni koji osim vode raspršuju i mirise i time čine prostoriju mirisnom. Ali da li znate da vlažnost iznad 50 odsto može da izazove bakterije i gljivice. Voda počinje da kondenzuje na prozorima i drugim kućnim površinama oko 60 odsto. Osim toga, i sam ovlaživač može razviti buđ i bakterije koje duvaju u vazduh ako ga svakodnevno ne čistite i sušite, što može imati opasne posledice po zdravlje respiratornog sistema i celog organizma.

Boje za farbanje i drugi hobi

Kreativnost i kreacija su ponekad jedini beg od stresne svakodnevice u koju smo bačeni, a najčešće se u svoja četiri zida prepuštamo opuštajućim aktivnostima i hobijima. Ali, kada shvatite da držite otrov u svojoj kući, to.uopšte neće delovati umirujuće

Boje za farbanje, kao i materijali koji se koriste za izradu ukrasa i nakita sadrže olovo i druge opasne metale. Koristite lepkove, boje i markere na bazi vode i izbegavajte opasne rastvarače ili markere koji sadrže aceton.

Olovo u bojama

Ako je vaš dom izgrađen pre 1978. godine, verovatno ima boju na bazi olova iznutra ili spolja. Problem, koji je očigledno samo finansijske prirode, seže mnogo dublje. Ako farba na zidovima počne da se ljušti, puca ili se haba, nemojte da štedite novac, jer narušavate svoje zdravlje. Olovna, ispucala boja može stvoriti prašinu koja može oštetiti vaš mozak i druge organe ako je vaše telo apsorbuje, ali takođe može izazvati probleme u ponašanju i učenju kod dece.

Otrov za moljce

Kuglice ili perle od naftalina su starinski način da se sezonska odeća i posteljina ne oštete tokom skladištenja i da se odbrani od večno gladnih moljaca. Ali ono što može da spase vaš kaput ili košulju može istovremeno da uništi i vaše zdravlje. Neke vrste naftalina sadrže naftalen, koji je kategorisan kao mogući karcinogen za ljude.

Mirisne sveće

Mirisna doza romantike lako se može pretvoriti u pretnju po zdravlje, ali i u ozbiljan problem. Sveće u domu su imperativ za mnoge neizlečive romantičare i ljubitelje enterijera. Sveće stvaraju neverovatno opuštajuću atmosferu, toliko da ljudi zapravo zaborave na njih. Ali da li ćete se više opustiti uz sveće kada saznate da one izazivaju otprilike tri odsto svih požara u kući? U proseku svakog dana izbije 25 požara izazvanih svećama.

A opasnost od požara, nažalost, nije jedina koja vreba od tako bezopasnog, ukrasnog predmeta. Poznato je da se sveće, posebno mirisne, prave od parafina, materijala koji se dobija od nafte ili uglja. Parafin može da sadrži hemikalije kao što su benzol i toluen.

Tagovi:
Pročitajte još: