fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Gljiva za bolji imunitet

Reiši – Ganoderma lucidum – sadrži visoku koncentraciju organskog germanijuma, polisaharide i tripertene, aktivne komponente za koje su istraživanja pokazala da jačaju naše imunološke ćelije i imuni sistem.

Prema tradicionalnoj kineskoj medicini, Ganoderma lucidum pomaže u boljem funkcionisanju i služi za tretiranje bolesti pet ključnih organa kod ljudi – srce, pluća, jetra, pankreas i bubrezi.

Stari kineski lekari su tvrdili da sve svoje efekte Ganoderma postiže zahvaljujući najvažnijem efektu, a to je “podrška suštini i obezbeđenju korena vitalnosti ljudskog organizma ” – poboljšanjem imuniteta ljudskog organizma. Ganoderma gljive pomažu regulaciji celog telesnog mehanizma i metabolizma  – pomažu da svi organi rade normalno.

Više od 2000 godina reiši gljive (Ganoderma lucidum) su se u tradicionalnoj kineskoj medicini koristile kao lekovito sredstvo. Reiši gljive sadrže mnoštvo sastojaka čija su lekovita svojstva pokazala i neka savesno sprovedena savremena istraživanja. Reiši gljiva se u prirodi veoma teško nalazi pa je stoga bila rezervisana za azijske kraljeve i bogataše sve do druge polovine 20. veka kada se počelo sa organizovanim gajenjem crvene reiši gljive u Japanu, pa je ta izuzetna gljiva postala dostupna u čitavom svetu.

Reiši gljive su u drevnoj Kini smatrane za “lek kraljeva”, Dr Ši Jean Li, najslavniji doktor dinastije Ming  u svojoj knjizi “Ban Čao Gang Mu”, “Velika enciklopedija lekovitog bilja”, preporučivao je upotrebu lingži gljive (reiši ili Ganoderma lucidum) kao efikasnu u borbi protiv mnogih bolesti i tvrdio da dugoročno uzimanje Ganoderme lucidum omogućava formiranje zdravog organizma. On je reiši gljivu smatrao za najlekovitiju od svih medicinskih biljaka, ispred žen-šena. 
 

Šta su pokazala savremena istraživanja

Najveći broj istraživanja antitumorskih efekata gljiva sproveden je u Japanu. U Istraživačkom institutu Nacionalnog centra za rak u Tokiju, Ikekava i saradnici ispitali su još 1969. antitumorsko delovanje ekstrakata jestivih gljiva na miševima kojima su prethodno presadili sarkom, što su 5 godina kasnije potvrdili i proširili Hamuro i Čihara u zajedničkom istraživanju toga instituta i poznate prehrambene kompanije Ajinomoto. Osnovni rezultati tih i brojnih drugih istraživanja su sledeći: Lentinula edodes (šitake) – ima stopu kočenja rasta tumora od 80,7 %, s potpunim povlačenjem tumora u 6 od 10 slučajeva; Coriolus versicolor – stopa kočenja tumora iznosi 77,5 %, s potpunim povlačenjem tumora u 4 od 8 slučajeva; Ganoderma lucidum – stopa kočenja tumora iznosi 98,5 %, s potpunim povlačenjem tumora u 4 od 5 slučajeva (kod nekih komponenti stopa kočenja tumora iznosi do 100 %, s potpunim povlačenjem tumora u svim slučajevima), itd. Posebno je značajno istaći da su ta istraživanja pokazala da pojedini antitumorski agensi deluju ne samo na primarne tumore, nego i u visokom stepenu koče pojavu i razvoj metastaza. Navedeni istraživači, kao i oba Morija (otac i sin), Maeda, Taguči, Nanba, Aoki i brojni drugi, pokazali su da neke lekovite gljive demonstriraju visoku ili vrlo visoku stopu kočenja rasta različitih tumora, ali i značajnu stopu njihovog potpunog povlačenja ako se s korišćenjem započne pravovremeno, kao i vrlo snažnu zaštitu od tumora ako se uzimaju pre njihovog nastanka.

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: