Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Iznenadiće vas šta se krije iza agresije kod dece: Psiholog objasnila i koji su najčešći okidači

dete

U različitim fazama odrastanja svi mališani povremeno ispoljavaju bes. Roditelji često ne znaju kako tada treba da reaguju, ali možda će vam biti lakše kada saznate šta se krije iza njihovog agresivnog ponašanja.

Psiholog Viktorija Šimanskaja je u svojoj knjizi pisala o tome kako umiriti agresivno dete, ali je otkrila i iznenađujuće razloge ovakvog ponašanja mališana.

Kada se dete ponaša agresivno

Ponekad je roditeljima veoma lako da uvide uzrok agresivne reakcije deteta, a ponekad im deluje kao da za to ne postoji nikakav razlog. Ono što roditelji treba da znaju je, piše ona u knjizi, a prenosi gazeta.ru, da se iza svake manifestacije agresivnog ponašanja krije određena potreba deteta, koje ono nije svesno ili ne ume da je izrazi.

Sedam potreba koje se najčešće kriju iza agresivnog ponašanja deteta:

za roditeljskom pažnjom
za poverenjem
za slobodom
za privrženošću
za prihvatanjem
za stabilnosti u okruženju
za ispoljavanjem nagomilane nervoze
Razlozi za pojačanu agresivnost

Psiholog Šimanskaja ističe da roditelji, ali ni psiholozi ne mogu sa preciznošću da utvrde zašto je dete u određenom trenutku agresivno, ali mogu da imaju pretpostavku o tome i da to testiraju kako b proverili da li su u pravu.

Njen savet je da posmatrate svog mališana i pokušate da utvrdite tačne trenutke u kojima se kod njega javlja pojačana agresivnost. Ponekad uzrok može biti nešto što naizgled nema veze sa situacijom, poput toga da dete za prethodni obrok nije dovoljno jelo ili se nije dovoljno naspavalo.

“Glavni izvori resursa za svaku osobu su hrana i san. Manjak ovih resursa je posebno vidljiv kod dece – ako ne jedu na vreme ili ne spavaju tokom dana, pretvore se u mala čudovišta”, piše psiholog, koja u svojoj knjizi navodi i primer gde je dete udarilo drugog mališana usled nervoze koja je uzrokovana time da za doručak nije dovoljno jelo.

Takođe, umor može da bude jedan od razloga zašto se dete ponaša agresivno, pa tako na primer zadaci koje s lakoćom prihvata i obavlja u jutarnjim časovima, uveče mogu da prerastu u neviđenu svađu s roditeljima, tako da ono čak i na bezazlenu šalu reaguje burno.

Kada je dete najagresivnije

Agresivno ponašanje mališani najčešće ispoljavaju popodne, ako nisu spavali tokom dana. Može se desiti da dete ne pokazuje znake umora, izgleda aktivno i veselo, ali je zapravo na ivici da “eksplodira” u svakom trenutku.

Situacije u kojima su deca najagresivnija:

Odmori, gosti, okupljanja i drugi radosni događaji koji narušavaju rutinu deteta
Pripreme za duži put
Vraćanje na stari, uobičajeni režim nakon duže bolesti
Veče – nakon dugog dana, ne samo dete, već i ostali članovi porodice su umorni i nervozniji
Upoznavanje i komuniciranje sa novim ljudima – odlazak ili dolazak u goste nekoga od šire familije i slično.

Tagovi:
Pročitajte još: