-->

Jedna vrsta „post dijete“ donosi više rezultata u mršavljenju od svih ostalih

Dijeta

Naizmenični post, dijeta u kojoj se jedan dan jede normalno, a sledeći posti, pokazala se efikasnijom od drugih oblika povremenog posta i ograničavanja kalorija, navodi se u novoj studiji.

Iako naučnici pozivaju na dodatna istraživanja kako bi se ove tvrdnje potvrdile, najnoviji pregled dosadašnjih podataka ukazuje na to da ovaj način ishrane, koji se često opisuje kao “gozba pa gladovanje”, može doneti najbolje rezultate u gubitku kilograma.

Naizmenični post podrazumeva 24-časovni post svaki drugi dan i poslednjih godina dobija sve više pristalica.

Drugi popularni oblici povremenog posta uključuju vremenski ograničeno jedenje, gde se jede samo u određenom vremenskom okviru u toku dana (na primer dijeta 16:8, gde se posti 16 sati, a jede tokom preostalih 8), kao i post celog dana, poput dijete 5:2, u kojoj se normalno jede pet dana, a dva dana se posti.

Istraživači iz Škotske, SAD-a, Kanade i Nemačke uporedili su ove metode posta sa standardnim dijetama koje podrazumevaju konstantno ograničenje unosa kalorija, analizirajući sve dostupne studije.

U analizu su uključili podatke iz 99 studija koje su obuhvatile više od 6.500 učesnika.

Prosečan indeks telesne mase (BMI) učesnika bio je 31, a skoro 90% njih je imalo postojeće zdravstvene tegobe.

Otkriveno je da su i povremene dijete i dijete sa smanjenim unosom kalorija dovele do gubitka telesne težine.

Međutim, u poređenju sa konstantnim ograničavanjem unosa kalorija, samo je naizmenični post pokazao značajno veći efekat – u proseku 1,29 kilograma više gubitka težine, navodi se u studiji objavljenoj u časopisu The BMJ.

Autori su dodali da je naizmenični post pokazao „zanemarljivu“ prednost u odnosu na vremenski ograničeno jedenje i post tokom celog dana.

„Primećene su male razlike između određenih oblika povremenog posta i dijeta sa stalnim ograničenjem kalorija, sa blagom prednošću na strani naizmeničnog posta u kraćim studijama“, navodi se u radu.

„Sve povremene dijete i dijete sa ograničenjem kalorija dovele su do gubitka težine u poređenju sa ishranom bez ograničenja.“

„Od tri analizirane vrste posta (naizmenični post, vremenski ograničeno jedenje i celodnevni post), naizmenični post je pokazao najbolji rezultat u smanjenju telesne mase u poređenju sa stalnim ograničavanjem kalorija.“

Oko 29% odraslih u Velikoj Britaniji ima problem sa gojaznošću. Nedavno je glavni lekar britanskog zdravstvenog sistema (NHS) izjavio je da bi injekcije za mršavljenje mogle biti jednako revolucionarne kao statini.

Kasnije ovog meseca, lekari opšte prakse u Engleskoj dobiće mogućnost da prvi put propišu lek mounjaro (poznat i kao tirzepatid).

Do sada su pacijenti mogli da dobiju ovaj lek isključivo preko specijalizovanih programa za kontrolu telesne težine, piše Mirror.

Tagovi:
Pročitajte još: