fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Kako da skuvate najbolju domaću kafu?

kafa

Postoji nešto posebno u turskoj kafi.

Podsećamo vas kako pravilno skuvati kraljicu svih kafa. Za dobru tursku kafu potrebna vam je kvalitetna mešavina, tako da ne štedite kada je kafa u pitanju, pijete je iz gušta, a ne iz nužde. Turska kafa je dobra za telo, štiti zdravlje srca, mozga i daje energiju.

Priprema dobre turske kafe

U džezvi u kojoj inače kuvate kafu zagrejte vodu skoro do ključanja i sklonite sa ringle. Sipajte malo vode u šolju, a u ostatak dodajte kafu i promešajte (oko kašičice po šoljici, možda i više ako volite jaku kafu). Vratite na vatru i kada se digne do ivice džezve, ponovo sklonite sa ringle, dodajte vodu koju ste prvobitno izlili i još jednom vratite na vreo da provri. Sklonite sa šporeta, sačekajte nekoliko sekundi i dodajte kašičicu hladne vode.

Probudi se, čekaj…

Ispijanje kafe je za mnoge način života, posebno ako imate naporan dan pun obaveza, a mnogi ni ne pomišljaju da započnu dan bez bar jedne šoljice ovog omiljenog napitka. Ali izgleda da jutro ne mora da bude najbolji deo dana da biste uživali u kafi. Prema nekim istraživanjima najbolje vreme za ispijanje kafe je samo nekoliko sati nakon buđenja. Ispijanje kafe odmah nakon buđenja može dovesti do osećaja nervoze.

Dakle, kada je pravo vreme za kofein?

Ali ako se pitate kada treba da popijete kafu, čini se da ne postoji univerzalni odgovor. Naime, sve zavisi od toga kako reagujete na kofein i kako on utiče na vaš metabolizam. Treba napomenuti da kofein stimuliše centralni nervni sistem, a kofein kroz čaj, kafu ili energetska pića omogućava da ostanete budni i sprečava da se osećate umorno.

Previše kofeina može uticati na kvalitet sna, pa obavezno pratite i slušajte svoje telo i odredite kada vam je vreme za kafu, a kada ne bi trebalo da je pijete.

U svakom slučaju, ono što svakako možete da uradite je da pomerite jutarnju kafu za najmanje sat vremena od buđenja. I mnogi stručnjaci se slažu da kafu ne treba piti uveče ili neposredno pre spavanja, naravno, radi što boljeg sna. Uz malo praćenja i razumevanja kako vaše telo obrađuje koeficijent, možete saznati kada vam ovo piće najviše odgovara bez ikakvih loših posledica.

Izvor: Gradske info

Tagovi:
Pročitajte još: