Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Nizak krvni pritisak vam stvara poteškoće? Podignite ga zdravim namirnicama, a evo koje su najbolje

Hrana
Lekarski pregled se svakako preporučuje kako biste znali pravi uzrok.

Hipotenzija, odnosno, nizak krvni pritisak, naziv je za stanje u kom gornji (sistolni) pritisak padne ispod 100 mmHg, dok je donji (dijastolni) na nivoub ispod 60 mmHg i uz to se javljaju tegobe.

Kod ljudi mlađih od 35 godina, ova pojava je poprilično retka, i pogađa svega 0,3 do 2 odsto populacije. Pojave karakteristične za ovo stanje su malaksalost i blaga nesvestica.

Učestalog ovog stanja kod starijih je nešto veća, a procenjuje se da se sa ovim problemom bori oko 10 odsto starije populacije.

Kada se radi o niskom pritisku kao simptomu nekog oboljenja, njega mogu da izazovu dijabetes, problemi sa štitastom žlezdom, Parkinsonova bolest, alergije, anafilaksija, neuropatija, bolesti srca, oštećenja kičmene moždine, depresija i drugo.

Ukoliko ga ne izaziva neka bolest, ili tegobe osetite usled nagle promene položaja tela, nizak pritisak ne treba da vas plaši, jer predstavlja regularno stanje organizma.

On može da se javi i kod osoba određene telesne građe, kod fizički aktivnih osoba ili onih koji imaju izraženije dejstvo perifernog nervnog sistema.

Dp naglog pada niskog pritiska, mogu da dovesdu i različiti faktori iz okoline, koji imaju uticaj na ljudsko telo. Nije redak slučaj da pritisak padne, na primer, prilikom ulaska prostoriju u kojoj radi klima, a napolju je visoka temperatura, a takođe i pri ulasku u pregrejanu prostoriju.

Do pada pritiska može da dođe i ako se predugo izloženi suncu, jer vrućina generalno dovodi do širenja krvnih sudova.

Fizički i emocionalni stresovi takođe mogu da dovedu do niskog pritiska. Izaziva ga, na primer stres pri vađenju krvi, emocionalnog stresa, nakon obilnog obroka zbog preraspodele krvi u organe za varenje i pri fizičkom naporu, kada dolazi do širenja krvnih sudova u mišićima.

Kada se nekome požalite na tegobe niskog pritiska, najčešće ćete dobiti odgovor da treba da popijete kafu i da će vam od toga biti bolje. To je istina; kofein zaista pomaže u podizanju pritiska.

Ipak, imajte u vidu da prevelika doza kofeina na dnevnom nivou može da dovede do brojnih neprijatnih posledica, pa je preporučljivo da se ograničite na 2 do 3 šolje dnevno. Zato ne bi bilo loše da se okrenete zdravijim i edelotvornijim namirnica.

Pacijentima koji pate od niskog pritiska, preporučuje se konzumiranje masne ribe najmanje 3 puta nedeljno. Ova namirnica, ne samo da je dobra za vaš pritisak, već i ojačava mišiće, mozak, kosti i srce.

Savetuje im se i konzumiranje namirnica koje su bogate stabilnim skrobom. Ukoliko skrob nije stabilan, ovakva ishrana će umesto zdravstvenih koristi doneti višak kilograma. Konzumiranje voća i povrća u pojačanim količinama, svakako je od koristi.

Još jedan odličan lek je crna čokolada, ali sa njom ne treba da preterujete, odnosno, da pojedete više od 30 g dnevno.

Slana hrana je takođe delotvorna kod hipotenzije, jer natrijum vezuje vodu u telu, što povećava zapreminu krvi i dovodi do povećanja krvnog pritiska.

Preuzeto: objektiv.rs

Foto: Profimedia

Tagovi:
Pročitajte još: