fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Od kojih bolesti čuva čuvarkuća

Otpornost čuvarkuće najbolje opisuje njeno latinsko ime Sempervivum, što u prevodu znači “uvek živa”. Mada se kod nas gaji više kao ukrasna biljka, ona ima dosta lekovitih svojstava. Neki je se možda sećaju i kao biljke kojom im je baka u detinjstvu lečila uši.

Čuvarkuća sadrži tanin, biljnu sluz, masno ulje, smolu, kalcijum-malat, mravlju i jabučnu kiselinu. U narodnoj medicini se koristi zbog svojih antiinflamatornih, adstringentnih i diuretičkih svojstava. Primenjuje se u obliku soka, obloga, masti, tinkture ili čaja.
Čuvarkuća je stari narodni lek za uhobolju, oštećenja bubne opne i gubitak sluha. Njen sok rastvara višak  smole (cerumena) u uvu i uopšte, smanjuje bol. Mnogi su se uverili da deluje bolje nego kapi iz apoteke, a čak je i neki pedijatri preporučuju za decu.
Da bi se njome lečili dovoljno je iscediti 2-3 ml soka iz lista, nakapati u uvo, malo odležati i posle nekoliko minuta pustiti da sok iscuri iz uva.

Čuvarkuća ima dejstvo slično dejstvu aloe vere, koja se koristi u lečenju raznih kožnih problema. Smatra se jednim od najneškodljivijih lekova za širok spektar kožnih bolesti. Zahvaljujući svojim antiupalnim i antiseptičkim svojstvima, može da posluži i kao odlična prva  pomoć kod opekotina, uboda i ujeda, jer brzo olakšava simptome i smiruje nadražanu kožu. Kao pomoćno biljno sredstvo može se koristiti u lečenju crvenog vetra (erisipelas), kurjih očiju, pegica, rana i čireva, herpesa zostera, upale oka i uva, tvrde kožu na tabanima, opekotina, uboda i ugriza. Ili se bolno mesto premaže sokom od čuvarkuće ili se list prereže i stavi kao oblog.

Sok od čuvarkuće

Sok čuvarkuće sadrži polisaharide i antibakterijske supstance. Zato se može koristiti kao pomoćno sredstvo protiv crevnih parazita, a može se piti ili se njime ispirati usta i grlo u slučajevima bronhitisa, gnojne upale zuba, uva i grla.
Čuvarkuća u medu

Ova smesa deluje detoksikacijski pa se preporučuje posle preterivanja u jelu i piću. Pomešana s vrućom vodom, smesa čuvarkuće i meda snižava temperaturu. Sameljite 750 g listova čuvarkuće i pomešajte ih s kilogramom meda. Uzimajte jednu kašiku ujutro natašte i tokom dana jednu do dve kašike.

Čaj od čuvarkuće
Čaj od čuvarkuće pomaže u slučajevima obilnih menstruacija, menstrualnih grčeva, proliva i čireva. Kuvajte 10 g sveže ili 12 g osušene čuvarkuće 15 minuta u 250 ml vode. Procedite i pustite da se ohladi. Ujutro natašte popije šolju čaja, a nakon toga svaki sat po jednu kašiku čaja.
Trudnice i dojilje treba da izbegavaju čuvarkuću.

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: