fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Odluka o ograničenju cene gasa u EU na čekanju, ministri i dalje podeljeni

Gasovod

Pred Evropskom unijom ostaje dilema kako ograničiti cenu gasa. Razdvajanje cene gasa od cene struje, dobar je model, međutim, ne rešava problem jer nije prihvatljiv za zemlje koje imaju dosta elektrana na gas. O tom predlogu u Briselu nema jedinstva, ali se u predstojećoj grejnoj sezoni od članica očekuje energetska solidarnost.

Članice Evropske unije do 24. novembra trebalo bi da odluče o nekom od modela ograničenja cene gasa i dogovore se o principu podele troškova što bi nametnula zajednička kupovina gasa.

“Ministri energetike EU slažu se da je potrebno usmeriti se na zajedničku kupovinu. O tome već neko vreme razgovaramo. Moramo odmah, posle grejne sezone da počnemo da kupujemo gas od pouzdanih partnera širom sveta”, ukazuje češki ministar industrije i energetike Jozef Sikela.

Ko se protivi

Ograničenje cena nije prihvatljivo za Nemačku, Holadiju, Italiju jer bi im ugrozilo snabdevanje gasom, a posebno Mađarsku, koja otvoreno kritikuje briselski model solidarnosti.

“Za Mađarsku postoje ‘crvene linije’: da se zajednička nabavka gasa može uspostaviti samo na dobrovoljnoj osnovi, te da se cenovni limiti za gas ne mogu odnositi na dugoročne ugovore”, kaže ministar spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peter Sijarto.

Ukazuje da “evropske birokrate i dosta zemalja članica pokušavaju da proteraju ruski gas sa evropskog tržišta, ali da bi ga, u slučaju nužde, prihvatili iz mađarskih skladišta”.

Kakve su cene gasa i struje

Brzo rešenje je neophodno, jer sve više građana i privrednika u Uniji negoduje zbog skupe struje i gasa.

Podaci belgijskog nacionalnog zavoda za statistiku pokazuju da je godišnji rast cene električne energije 81 odsto, a cena gasa veća je 135 odsto.

“Ovo je peć koja koristi prirodni gas. Koristio sam je tri puta dnevno, a sada samo jednom dnevno, ali je i to ogroman trošak. Računam da ću, ako je i dalje koristim tri puta dnevno, dobiti račun od 10.000 do čak 15.000 evra do kraja godine”, ističe vlasnik prodavnica brze hrane u Belgiji Ali Demir.

Vlasnik berbernica u Belgiji Salvador kaže da je njihov račun za struju nekada bio 300 evra mesečno, a sada se popeo na 900 evra. “Mi smo samo berbernica, a ovo je samo struja”, dodaje.

Stručnjaci savetuju da sada treba kupovati gas i popuniti skladišta jer je cena u padu. Ove sedmice kreće se oko 900 evra.

Tagovi:
Pročitajte još: