fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

POBEDITE ANEMIJU: 7 jednostavnih prirodnih recepata koji će vam pomoći

Kod odraslih najčešći uzrok anemije su bolesti probavnog sistema koje uzrokuju obilna i dugotrajna krvarenja. Žene su ugroženije zbog redovnih i obilnih menstrualnih krvarenja i sklonosti nepravilnoj ishrani kao i čestim dijetama.

Gvožđe se dvostruko brže troši noću

Gvožđe se dvostruko brže troši noću, pa na spavanje trebate ići barem sat vremena pre ponoći i spavati 7 do 8 sati. Protiv anemije možete delotvorno da se borite ne samo tabletama, nego i ishranom bogatom gvožđem. Gvožđe se najbolje apsorpuje na prazan želudac, ali mnoge osobe to ne mogu da podnesu pa ga uzimaju s hranom.

Vitamin C pomaže apsorpciju gvožđa i bitan je za proizvodnju hemoglobina. Iako se gvožđe može pronaći u raznoj hrani, njegova dostupnost organizmu varira.

Hrana bogata gvožđem

U hranu bogatu gvožđem ubraja se crveno meso, riba, živina, jaja (žumance), zeleno lisnato povrće (spanać, brokoli), mahunarke (grašak i pasulj), leblebija, badem, nar, smokve, sok od cvekle.

Od biljaka, kopriva je najvažnija u borbi protiv anemije jer sadrži gvožđe i vitamin C kao i enzim sekretin koji utiče na povećanje crvenih krvnih zrnaca. Spremajte je kao varivo, pitu. Kupinov list u čajnoj mešavini, isto kao i zreli plodovi u ishrani, izvrsni su za poboljšanje krvne slike zbog vitamina C, a deluje protiv upala creva i krvarenja iz želuca. Dobri su i maslačak, ruzmarin, kao i majčina dušica.

Sok od cvekle, jabuke i šargarepe

Foto: Profimedia

7 jednostavinh recepata:

Lekoviti čaj protiv anemije

Pomešajte koprivu, list kupine, nanu, hajdučku travu, nar, list maslačka, ruzmarin i list šumske jagode u jednakoj razmeri. Kuvajte dve kašike u litri vode tri minuta pa procedite.

Kuglice od gvožđa 

Veliku kašiku godži bobica, 3 šake grožđica, šaku badema, oraha i lešnika, kao i  2 do 3 kašike sirovog kakaoa u prahu stavite u blender. Smesu oblikujte u kuglice.

Sveži sok od koprive

U sokovniku ili u mašini za meso iscedite sok iz svežeg lišća koprive. Pijte svež jer bi stajanjem mogao fermentirati. Svaki dan ujutro treba uzeti 15 ml kašike soka od koprive u pola čaše vode.

Med od kestena i limunada

U čaj ili limunadu dodajte med od kestena, šumski ili livadski med, koji su bogatiji mineralima, pa tako i gvožđem. Limun je bogat vitaminom C koji olakšava resorpciju gvožđa iz creva u krvotok.

limun i djumbir

Foto: Profimedia

Crna rotkva

Za sveži sok rotkvu ogulite, narendajte i iscedite sok. Uobičajena doza je 100 do 150 ml u više manjih doza, tokom četiri-pet dana, nakon čega treba napraviti pauzu. Ne soliti jer je tada štetna.

Zelena bomba

Sok od 1 pomorandže, nekoliko listova mlade blitve, 1 dcl bademovog mleka i kašičicu meda ubacite u blender i dobro izmiksajte. Sipajte u čašu, dodajte nekoliko kockica leda i popijte sveže. Smuti nemojte piti više od jedanput na dan.

Sirup od koprive

Uzmi četiri-pet kašika suvog lista koprive. Prelijte s 200 ml provrele vode i ostavite da odstoji 10 minuta. Procedite, dodajte 250 ml tamnijeg meda i 1 kašiku limunovog soka. Spremite sirup u čistu staklenu bočicu i držite u frižideru. Deca piju 1 do 3 kašičice, a odrasli 2 do 3 velike kašike dnevno.

Preuzeto: srbijadanas.com

Tagovi:
Pročitajte još: