fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Šta da uradite kad beba ima zatvor: 4 stvari pomažu detetu da lakše “kaki” – evo kada treba da odete kod lekara

Beba i nadutost

Zatvor kod dece nije neuobičajen. I bebe koje se hrane adaptiranim mlekom i one koje doje mogu imati ovaj problem. Kada beba ima grčeve, plače, ne ide u toalet nekoliko dana, jasni su znaci da dete ima zatvor. U ovakvim situacijama neophodno je odvesti dete kod lekara, a evo kako mu mama i tata mogu pomoći da “kaki”…

Zatvor je produženo kašnjenje ili poteškoće u pražnjenju creva (defekaciji). Stolica postaje tvrđa, ponekad veća, pa odlasci bebe na nošu mogu izazvati bol.

Uzroci zatvora u detinjstvu mogu biti povezani sa:

neuhranjenost (na primer, zbog nedostatka vlakana, viška čvrste hrane, hrane sa neprilagođenim proteinima ili
neodgovarajućeg sastava formule za odojčad)
sa dehidracijom
sa naglim promenama u ishrani (promena smeše, prestanak dojenja)
uz upotrebu lekova ili izlaganje toksinu
sa bolestima gastrointestinalnog trakta i fizičkim poremećajima (ponekad zatvor može biti simptom hipotireoze, alergija na
hranu, cistične fibroze, metaboličkih poremećaja itd.);
sa stresom ili drugim problemima
Ponekad dete može namerno da zadržava stolicu zbog neprijatnosti ili bola, želje da se nastavi sa igrom, gledanjem crtanih filmova ili odlaskom u šetnju.

Ne postoji jedinstvena norma za učestalost i konzistentnost stolice za decu, jer se menjaju u različitim fazama razvoja i veoma zavise od hrane. Novorođenčad ima četiri ili više tečnih, žutih, zrnastih pražnjenja creva dnevno. Ovo se obično dešava češće kod dojenja nego kod hranjenja adaptiranim mlekom. Uopšteno govoreći, bebe koje doje imaju manje šanse da dobiju zatvor, kako navode stručnjaci. Mamino mleko optimalnu količinu masti i proteina, pa stolica često ostaje mekana, čak i ako dete dugo ne kaki.

Tokom prve godine života, broj zaprljanih pelena se smanjuje na dve do četiri dnevno. U drugoj godini života bebe kake jednom ili dva puta dnevno, dok se formira stolica.

Znaci zatvora kod beba:

zadržavanje stolice duže nego obično
poteškoće ili bol tokom pražnjenja (beba se dugo napinje, plače, odbija da kaki i sedi na noši)
slab apetit
suvi i tvrdi izmet velikog prečnika
kapljice krvi na površini stolice
Načini da pomognete svom detetu da kaki:

1. Lagana masaža stomaka

Masaža je efikasna pomoć za bebe sa opstipacijom. Pedijatri preporučuju da se to radi nekoliko puta dnevno onoj deci koja često ne mogu da kake. Obavite proceduru odmah nakon što se beba probudi ujutru, pre ručka i 1-2 sata pre noćnog spavanja.

Svi pokreti treba da budu lagani, bez napora. Obično beba uživa u masaži. Tokom postupka razgovarajte sa bebom, smirite je.

Pre početka masaže, operite ruke sapunom i vodom. Za bolje klizanje prstiju po bebinom telu nanesite kremu za bebe na ruke.

Prvo, mazite stomak u smeru kazaljke na satu, lagano pritiskajući blizu pupka. Zatim pomerite prste od centra stomaka ka bočnim stranama. Nakon milovanja, hodajte po istim masažnim linijama, lagano pritiskajući kožu. Ovo će pomoći oslobađanju fecesa. Prosečno trajanje masaže je 10-12 minuta.

2. Puzanje, igre i gimnastika

Lagana vežba i fizička aktivnost jačaju trbušne mišiće, aktiviraju protok krvi, pokretljivost creva i funkciju žučne kese, sprečavajući zatvor. Ako beba ne može da kaki, ​​gimnastiku radite svaki dan, najbolje u isto vreme. Važno je da prođe najmanje 1,5-2 sata nakon jela.

Vežba prva – Položite bebu na leđa. Uhvatite njene noge za članke, naizmenično ih savijajte i odvojite. Uradite 6-8 puta.

Vežba dva – Polazna pozicija deteta je ista. Uzmite noge za gležnjeve, savijte i odvojite obe noge istovremeno. Ponovite vežbu 6-8 puta.

Vežba “Bicikl” – Dete leži na leđima. Simulirajte vožnju biciklom. Ispravite jednu nogu, a drugu savijte u zglobu kolena i kuka. Ritmički menjajte njihov položaj. Uradite 8-10 puta.

Vežba četiri – Dok beba leži na leđima, naizmenično spojite kolena i laktove suprotnih strana. Povucite levo koleno prema desnom laktu i obrnuto. Ponovite 6-7 puta.

Ako beba već zna kako da puzi ili hoda, motivišite je da se više kreće: igrajte se sa njom, šetajte na svežem vazduhu.

3. Više tečnosti

Često razlog zašto beba ne može da kaki je nedostatak vode. U prvim mesecima života dojenoj bebi nije potrebno dodatno piće: beba dobija pravu količinu tečnosti iz majčinog mleka. Od šest meseci do godinu dana bebi je potrebno 120-180 ml vode dnevno.

Pored čiste vode za piće, laksativna pića mogu pomoći kod zatvora, ali je važno da se pre njihove pšrimene konsultujete sa pedijatrom:

Prirodni sokovi od suvih šljiva, jabuka ili krušaka bez dodatka šećera. Ovo voće sadrži sorbitol, zaslađivač koji deluje kao laksativ. Ali ne preporučuje se davanje sokova bebama mlađim od 6 meseci. Specijalni dečiji biljni čajevi koji doprinose normalizaciji stolice. Takođe za decu stariju od 6 meseci, pogodan je pire od šljiva.

Napomena: Obavezno se konsultujte sa svojim lekarom pre nego što detetu date bilo kakve tinkture, čajeve, sokove ili druge laksativne napitke.

4. Uravnotežena ishrana

Hrana ima snažan uticaj na funkciju creva. Ako je beba hranjena na flašicu, uverite se da je formula prava za njega, razgovarajte sa svojim lekarom o mogućoj zameni hrane za bebe. Takođe je važno pripremiti smešu jasno prema uputstvu sa potrebnom količinom vode.

Prema preporukama SZO, najbolja hrana za bebu je majčino mleko. Sastav majčinog mleka i korisne bakterije u njemu podstiču zdravo varenje i sprečavaju zatvor kod bebe.

Deci starijoj od 6 meseci, čija ishrana već uključuje komplementarnu hranu, treba davati hranu bogatu vlaknima: rendano voće i povrće (pire od suvih šljiva, jabuka, krušaka, kajsija, grašak), žitarice sa celim zrnima. Istovremeno, važno je isključiti sa menija namirnice koje mogu izazvati ili pogoršati zatvor, kao što su banane i pirinčana kaša.

Šta učiniti ako dete ima zatvor, ali ni masaža, ni gimnastika, ni drugi kućni lekovi ne deluju? Pre svega, obratite se lekaru. Specijalista može da preporuči laksativ ili klistir, prilagodi ishranu i pronađe pravu formulu za bebe.

Laksativi, kao što su glicerinske supozitorije, vlaže i omekšavaju izmet, čime se brzo ublažava jak zatvor. Ali takva sredstva treba koristiti retko, sa oprezom i samo ukoliko ih prepiše pedijatar.

Važno! Nemojte davati svom detetu lekove za konstipaciju ili koristiti klistir osim ako to ne odredi lekar. Nemojte koristiti mineralno ulje i stimulativne laksative za lečenje zatvora kod novorođenčadi.

Kada posetiti doktora:

beba je mlađa od 4 meseca i ima veoma tvrdu stolicu ili nije otišla u toalet duže od 24 sata
dete odbija da jede i gubi težinu
beba pati od bolova u stomaku, nadimanja i povraćanja
primetili ste krv u bebinoj stolici
osnovne metode, poput promene ishrane ili dodatnog pijenja vode, ne pomažu.

Tagovi:
Pročitajte još: