fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Sterilisani komarci su novo oružje u borbi protiv malarije

Naučnici u Burkini Faso razvili su novo oružje u borbi protiv malarije puštajući na slobodu hiljade genetski sterilisanih komaraca.
Njihov eksperiment je prvi koji se izvodi izvan laboratorije, a nadaju se da će puštanje na slobodu genetski izmenjenih komaraca otežati širenje često smrtonosne bolesti.
Naučnici se nadaju da će zahvatom onemogućiti njihovo razmnožavanje.
Ulaganja u lekove protiv malarije, mreže za komarce i insekticide, usporila su bolest tokom proteklih 20 godina u Africi u kojoj se beleži 90% svetskih slučajeva malarije.
Ali, malarija još uvek odnosi godišnje više od 400.000 života širom kontinenta, a Svetska zdravstvena organizacija smatra da je usporen napredak u borbi protiv bolesti, što vodi naučnike u potragu za novim pristupima borbi protiv bolesti.
– Konvencionalna sredstva koja danas imamo na raspolaganju dosegla su svoje limite – kaže dr Abdoulaje Diabate, koji vodi eksperiment za Target Malaria, istraživački konzorcijum koji ima podršku fondacije Bila i Melinde Gejts.
Komarcima su u fazi embriona umetnuti enzimi koji su ih sterilisali.
– Naš cilj nije da iskorenimo komarce – kaže Diabate, ističući da metoda cilja samo na tri glavne vrste komaraca koji prenose malariju od ukupno 3.500 vrsta širom sveta.
– Cilj je smanjiti gustinu tih komaraca – dodaje.
Target Malaria takođe razvija enzime koji sprečavaju da muške jedinke prenose X hromozome potomcima, što znači da imaju samo muške potomke.
Time se smanjuju izgledi za zarazu jer samo ženke komaraca grizu, dok se muške jedinke uglavnom hrane biljkama.
Metoda se u laboratorijskim uslovima pokazala uspešnom, jer su komarci iskorenjeni u 11. generaciji.
Aktivisti u Burkini, ipak, strahuju od nepoznatih posledica te metode za okolinu.

Foto: Lab Photo/shutterstock.com

Preuzeto: eKapija

Tagovi:
Pročitajte još: