fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Svi ga imamo u kupatilu, a leglo je bakterija: Koristimo ga za tuširanje, a trebalo bi odmah da ga bacite

kupanje

Sunđeri za tuširanje su odlična stvar, ali samo ako se koriste jednom i bace.

U suprotnom, rizikujete da dobijete bakterije, a jedna od onih koja nastaje na ovakvim predmetima je uporna Stafilokoka.

Sunđeri su dobri u početku, ali brzo treba da ih zamenite ako želite da očuvate čistoću i zdravlje kože – kaže Ester Angert, pomoćni profesor odseka za mikrobiologiju na Kornel univerzitetu.

Sunđer kupi ćelije mrtve kože sa tela, a onda ga ostavljate da se suši u kupatilu do sledeće upotrebe i to je savršeno za razvoj bakterija.

U oblasti tuša je uvek vlažno i nema mnogo ciruklacije vazduha, a to je za bakterije idealno, pa se ona časti mrtvim ćelijama kože koje su ostale na sunđeru.

Svaki put kad se sunđer pokvasi i ne osuši kako treba, bakterije se razmnožavaju i razmnožavaju. I tako se jučerašnja prljavština vraća u još gorem obliku na vas prilikom sledećeg tuširanja.

Ako se sve kockice poklope, može doći do stafilokoka. Iako je koža elastičan organ koji ima sposobnost da vas zaštiti od velikog broja bakterija, vaše pore i bilo koja otvorena rana ili ogrebotina manje su otporne na bakteriju.

Ako previše jako trljate, možete dodatno oštetiti kožu i utrljati čestice bakterija u ranu.

Ali ako ste baš vezani za sunđer, postoje koraci koje možete preduzeti da smanjite rizik od bakterija:

1. Osušite ga. Izvadite sunđer iz vlažnog okruženja i stavite ga kod prozora, gde cirkuliše vazduh ili ga osušite fenom i ostavite još malo na vazduhu.

2. Zamenite ga. Već posle dve-tri nedelje kupite novi sunđer.

3. Koristite izbeljivač. Koristite izbeljivač kako biste skinuli bakterije sa sunđera. Pomešajte izbeljivač s vodom tako da izvbeljivač čini samo pet odsto mase i potopite sunđer u to. To će ubiti bakteriju.

Tagovi:
Pročitajte još: