fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Kako podići nivo gvožđa?

Manjak gvožđa nije jedini uzrok anemije, ali jeste jedan od najčešćih. Nivo gvožđa se utvrđuje jednostavnom analizom krvi. Ako imate manjak, dobra ishrana i odgovarajući suplementi pomoći će da ga nadoknadite.

Procenjuje se da oko 9% žena i 2% muškaraca imaju anemiju usled manjka gvožđa. Ukoliko ne postoje neki drugi problemi, lekari u tim slučajevima uglavnom savetuju tablete ili ampule gvožđa. Ishrana namirnicama bogatim gvožđem takođe može da pomogne. Međutim, problem sa manjkom gvožđa može da potiče od tzv. “sindroma propustljivih creva”, kada osoba ne može da apsorbuje dovoljno gvožđa, iako ga unosi dovoljno sa hranom. U tim slučajevima suplementi gvožđa mogu da budu još potrebniji.
Gvožđe u namirnicama ima dva oblika: hem i ne-hem. Hem gvožđe se formira kada se gvožđe kombinuje sa protoporfirinom IX. Otprilike 10-15% gvožđa u zapadnoj populaciji se unosi u ovom obliku. To je gvožđe koje sadrže namirnice životinjskog porekla. Ono se lakše apsorbuje i prehrambeni faktori ne ometaju njegovu apsorpciju. Namirnice životinjskog porekla mogu da sadrže i hem i ne-hem gvožđe, dok biljke sadrže samo ne-hem gvožđe.

Ako koristite gvožđe samo iz namirnica biljnog porekla, morate da znate da njegovu apsorpciju ometaju istovremeno konzumiranje kafe i namirnica bogatih kalcijumom (npr. mlečni proizvodi).
Dakle, prehrambeno gledano, za vegane su dobri izvori gvožđa zeleno lisnato povrće i krstašice (kelj, keleraba, karfiol, brokoli, kupus), žitarice (ovas, kinoa) i mahunarke (boranije, sočivo), a za lakto-ovo-vegetarijance to mogu biti i jaja.

Ukoliko neko ima manjak gvožđa uprkos ishrani namirnicama bogatim gvožđem, moguće je posumnjati na sindrom propustljivih creva ili neku autoimunu bolest. U tim slučajevima je neophodno uzimati suplemente bioiskoristivog gvožđa barem dok se nivo ne normalizuje. 
Postoje uglavnom tri vrste suplemenata gvožđa: fero-sulfat, fero-fumarat i fero-glukonat. Sva tri su dobri. Određeni pomoćni faktori, kao što su tablete hlorovodonične kiseline i vitamin C mogu pomoći da se gvožđe usvaja znatno lakše. 

Vitamin C
Vitamin C štiti gvožđe od oksidacije u organizmu, što je neophodno da bi se ono dobro apsorbovalo i da bi se sintetisao hemoglobin. Ako u telu nema dovoljno antioksidanata, većina gvožđa unetog suplementima će oksidisati i stvoriti toksične nusproizvode koji štete organizmu.

Hlorovodonična kiselina
Kod mnogih pojedinaca sa manjkom gvožđa se utvrdi da imaju malu količinu hlorovodonične kiseline u želucu, ili da želudac slabo proizvodi HCL. To je povezano sa sindromom propustljivih creva i može da bude jedan od glavnih faktora manjka gvožđa. Tu pomažu tablete hlorovodonične kiseline, koje se mogu nabaviti u apotekama. Ajurvedski preparat čitrakadi bati je takođe koristan da se poboljša lučenje želudačnih sokova, a time i usvajanje gvožđa. 

VAŽNA NAPOMENA:
Ako se hranite namirnicama bogatim gvožđem ili uzimate suplemente kako biste nadoknadili manjak gvožđa, važno je da u dogovoru sa lekarom proveravate periodično nivoe gvožđa da ne bi nastao višak, jer višak gvožđa u organizmu može da bude još opasniji nego njegov manjak.

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: