fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Kombinacije hrane i lekova koje treba izbegavati

Pre nego što počnemo da uzimamo lekove potrebno je konsultovati se sa lekarom koji će nam prepisati kada i kako da ih pijemo. Međutim, veoma je bitno da budemo upućeni u to koju hranu treba da izbegavamo uz određene lekove kako ne bismo umanjili njihovo dejstvo ili čak ugrozili svoje zdravlje

1. Antihipertenzivni lekovi

(lekovi koji se uzimaju za probleme sa srcem i bubrezima)

Lekovi: kaptopril, enalapril, ramipril.

Zabranjene namirnice: hrana bogata kalijumom

Lekovi iz ove grupe povećavaju nivo kalijuma u krvi, što može dovesti do aritmije i otežanog disanja. Zato treba izbegavati banane, krompir, soju i spanać u periodu lečenja pošto oni spadaju u namirnice koje sadrže veliku količinu kalijuma.

2. Bronhijalni spazmolitici

(lekovi koji se uzimaju za astmu, bronhitis i druga oboljenja disajnih organa)

Lekovi: teofolin, albuterol

Zabranjene namirnice: hrana i piće koje u sebi sadrži kofein

Kako ovi lekovi stimulišu nervni system, trebalo bi izbegavati unos kofeina dok ih uzimate da bi se sprečila pojava prekomerne nervoze i anksioznosti. Budite posebno oprezni sa teofilinom, jer kofein povećava njegova otrovna svojstva. Takođe bi trebalo smanjiti unos masne hrane pošto povećava biološku raspoloživost teofilina, što može dovesti do predoziranja.

3. Antiaritmički lekovi

(lekovi koji se uzimaju za bolesti srca)

Lekovi: digoksin

Zabranjene namirnice: sladić (likoris)

Sladić sadrži glicirhizičnu kiselinu koja ako se kombinuje sa digoksinom može da izazove poremećaj srčanog ritma ili čak srčani udar. Ova supstanca je prisutna u slatkišima, kolačima, kao i u pivu. Dijetalna vlakna (mekinje, na primer) smanjuju efikasnost leka, tako da ga uzimajte 2 sata pre ili posle obroka.

4. Lekovi za razređivanje krvi i ugruške 

Lekovi: varfarin

Zabranjene namirnice: hrana koja utiče na razređivanje krvi i hrana bogata vitaminom K

Dok uzimate ove lekove trebalo bi da smanjite unos brusnice, belog luka, đumbira i određenih začina ( aleva paprika, cimet i kurkuma). Ova hrana proređuje krv I u kombinaciji sa varfarinom može dovesti do krvarenja.

Vitamin K, s druge strane, umanjuje efikasnost leka. Ovaj vitamin se nalazi i u spanaću, repi, kupusu, brokoliju…

5. Lekovi za regulaciju hormona štitne žlezde

(lekovi prepisani za hipotireozu)

Lekovi: levotiroksin

Zabranjene namirnice: soja, kesten, vlakna

Osobe koje uzimaju levotiroksin (i lekove poput eutiroksa, bagotiroksa i L-tiroksina) treba da izbegavaju soju i hranu koja sadrži soju jer blokira apsorpciju leka. Kestenje i hrana bogata vlaknima takođe imaju slične efekte.

6. Antibiotici

(lekovi za bakterijske infekcije)

Lekovi: tetraciklin, ciprofloksacin, penicilin

Zabranjene namirnice: mleko i mlečni proizvodi

Ovi antibakterijski lekovi formiraju jedinjenja kalcijuma koja se teško luče i koji se obilno nalaze u mleku I mlečnim proizvodima. Ovo može dovesti do  smanjenja efikasnosti leka.

7. Lekovi protiv bolova

(za upale, bolove u mišićima i glavobolju)

Lekovi: ibuprofen

Zabranjene namirnice: gazirana pića

Ibuprofen (poznat i pod nazivima advil, genpril, proprinal) ne treba kombinovati sa slatkim, gaziranim pićima. Ova pića sadrže ugljen-dioksid i kiseline koja povećavaju apsorpciju leka i podižu nivo koncentracije leka u krvi. Kao rezultat toga, doza se ne može kontrolisati, a povećava se rizik od intoksikacije što može biti opasno za bubrege.

 

8. Antidepresivi

(lekovi propisani za produžene depresije)

Lekovi: svi inhibitori monoaminske oksidaze (tranilcipromin, fenelzin, nialamid)

Zabranjene namirnice: hrana bogata tiraminom

Antidepresivi sadrže inhibitore monoaminske oksidaze koji, zajedno sa tiraminom, mogu da izazovu kritično povećanje krvnog pritiska. Tiramin je amino-kiselina koja se formira tokom starenja hrane bogate proteinima. Može se naći u starom siru, mesu ili ribi, suhomesnatim proizvodima…

Preuzeto: zdrava i fit

Tagovi:
Pročitajte još: