Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

(VIDEO) Šah – čuvar mentalnog zdravlja i glavni faktor razvoja logičkog mišljenja

Šahovski klub Kula

U sportskoj javnosti, neretko se poteže pitanje – da li je šah sport? Uprkos argumentima koji navode da nije, budući da ne zahteva atletske aktivnosti koje se pripisuju svakom modernom sportu, oni koji stoje na stanovištu da je šah svojevrsna sportska disciplina, tvrde da je za dobro funkcionisanje uma, koji je pokretač uspešnosti u ovoj igri, potrebna i odlična fizička forma. Vrhunski šahovski velemajstori zagovaraju i promovišu psihofizičko zdravlje kao jedan od preduslova za najbolje šahovske rezultate. Šahovske partije, osim što su mentalno zahtevne, neretko dovode do fizičkog umora, gotovo ravnog onom koji je produkt atletskih aktivnosti. Sve ovo, čini se, Kuljani odlično znaju, a na teritoriji opštine Kula deluje više šahovskih klubova, među kojima je najstariji Šah klub „Hajduk“ Kula. Dugogodišnji predsednik ovog kluba, a sada počasni predsednik, Mileta Tadić, govori o svom šahovskom iskustvu, kao i o radu kluba.

„Šah igram pa jedno šezdeset pet godina. Počeo sam tako da igram, nisam učio šah, nego igrao. Trideset jednu godinu sam bio predsednik kluba, sad pre godinu dana sam predao ovima mladima, još jednu Školu šaha smo otvorili, oformili smo još jedan klub, igraju ovi mladi, ti početnici. Šah klub je osnovan 1946. to su neki privatnici osnovali, tad se igralo onim figurama papirnim. Posle toga su počeli, u Kuli ti stolari koji su prvi počeli u Evropi da prave šahovske figure, tako da je Kula počela, bila poznata, imamo dobrih igrača“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 025.rs (@portal025.rs)

Mileta nam, iz ugla vrsnog poznavaoca šaha, objašnjava – šta je ustvari šah i koje su njegove prednosti?

„Aljehin je rekao da je to umetnost, a Botvinik je rekao da je šah naučni rad. I sad ta deca koja dođu da igraju šah, oni naprimer kombinuju ovo, ono i čitav život, ja znam po sebi, čitav život ti, i ako nešto izmisliš, da bi nešto radio, staneš, razmisliš i kombinuješ“.

Sekretar ovog kluba, Dragomir Sokić, istakao je da je odnedavno počeo i saradnju sa osnovnim školama, kako bi se deca zainteresovala i masovnije uključila u šahovski sport.

„Ja sam preuzeo da vodim klub pre nekih godinu i po dana. Za sada imamo Školu šaha ovde u Kuli, sarađujemo sa OŠ „Petefi brigade“. Imamo nekih dvadesetak članova u Kuli. Od skoro smo počeli da radimo i u Crvenki, takođe ima dvadesetak članova u Crvenki“.

Rad ovog kluba počiva u najvećoj meri na entuzijazmu članova, koji veoma često organizuju blic turnire, gde se susreću šahisti različitih generacija, a predusretljivost Kuljana pokazala se i kroz činjenicu da im se neretko priključuju i gosti iz inostranstva.

„Danas je Blic turnir, otvoreno je za sve, inače međunarodnog je tipa danas slučajno ispalo, došli su nam gosti iz Indije“.

Kako na sve ljude širom planete, a posebno na sportiste, pandemija koronavirusa imala je uticaj i na šahiste. Dragomira smo pitali da li je pandemija negativno uticala na razvoj mladih šahista i njihove sportske discipline, a odgovor koji smo dobili je neuobičajen.

„Pa ja mislim da je suprotno od toga, zato što su se svi prebacili na internet, to je isto jedan vid da se privuku mladi. Mladi mnogo brže napreduju, jer imaju pristup informacijama. U principu, mislim da je na neki način benefit donelo za šahiste“.

Na pitanja zašto su odabrali baš šah i koje su prednosti igranja šaha, kulski šahovski omladinci, Aleksa i Tara, čini se, imaju sasvim logična objašnjenja.

„Pa ja sam šahom počeo da se bavim od ranih godina, sa tatom, zato što mi tata igra šah. Od pete, šeste godine sam oduvek voleo s njim da igram šah. Razvijamo mozak time, i razvijamo inteligenciju. Upoznajem neke velemajstore i volim inače da igram šah i igramo i turnire, i svuda idemo po Srbiji, uglavnom po Vojvodini. (Aleksa Grželj)

„Bavim se šahom još od malih nogu i izabrala sam šah jer prvo me je deda naučio da igram šah, izgledao mi je kao veoma zanimljiva igra i onda sam kasnije nastavila to da igram, to mi je delovalo kao neko veliko carstvo, gde sam se dobro snalazila. Povećava inteligenciju i strateški nekako kao da razvijaju neku kreativnost“. (Tara Tintor)

Ovaj klub iznedrio je nekoliko velemajstora, te im za budućnost treba poželeti još više uspeha i apelovati da dobiju pažnju koju zavređuju.

*PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA OPŠTINE KULA.

Tagovi:
Pročitajte još: