fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Šta se dešava kad vežbate zimi

Tokom hladnijih meseci ne bi trebalo zanemariti šetnju, trčanje, pa ni vožnju bicikla. Važno je poštovati vremenske uslove, znati svoje granice, pravilno se obući. Evo šta se dešava sa telom kada vežbate po zimi.

Mišići se zatežu. Čim izađete na zimu, dolazi do kontrakcije mišića, oni se zatežu pa neki pokreti postaju ograničeni, zbog čega je teže napraviti prvih nekoliko koraka ili obrtanja pedala (u odnosu na iste te pokrete po toplom vremenu). „Trebalo bi da se dobro zagrejete u stanu pre polaska na rekreaciju“, kaže fiziolog vežbanja, dr Stejsi Sims. „Kada izađete napolje, dajte sebi dodatno vreme da se naviknete na uslove.“

Menja se cirkulacija. „Organizam će prvo učiniti sve da zaštiti organe“, kaže dr Sims. To znači da će se krv povući iz ruku i nogu i da će biti preusmerena prema centru tela, što objašnjava zašto je teško zagrejati šake i stopala (pa čak i lice) kada je hladno. Savet je da se ponašate u skladu sa vremenom i da zaštitite glavu, stopala i šake toplom odećom.

Puls se menja. Uobičajeno je da srce sporije kuca na hladnoći, te da pumpa manje krvi prema koži i ekstremitetima. Kada počnete da se krećete, srce mora da radi više kako bi održalo toplotu tela i poslalo krv u mišiće koji su aktivni, pa puls može da bude brži od pulsa koji imate tokom vežbanja po toplom vremenu. i ovde važi savet da se dobro zagrejete pre vežbanja i da ne očekujete da po zimi postignete lični rekord u sportu kojim se bavite.

Disajni putevi se sužavaju. Udisanje hladnog, suvog vazduha izvlači toplotu i vlagu iz disajnih puteva i pluća, što može da dovede do gubitka daha, pa čak i da izazove nešto slično astmatičnom napadu kod osetljivih osoba. Dobro se zagrejte pre vežbanja i pokrijte usta (šalom, rolkom) kako biste udisali topliji vazduh.

Nos curi. Uloga nozdrva je da zagreju i ovlaže vazduha koji udišete pre nego što dospe do pluća. Ubrzano disanje tokom vežbanja dovodi do pojačanog rada nozdrva, što povećava proizvodnju tečnosti i dovodi do curenja iz nosa. Ovo ne možete sprečiti, pa uvek nosite papirne maramice.  

Pojačano se izlučuje tečnost. Kako organizam šalje više krvi i tečnosti u središte tela da bi zaštitio organe i održao telesnu temperaturu, mozak dobija signal da smanji ukupnu količinu tečnosti, što dovodi do češće pojave nagona za mokrenjem. U svakom slučaju, nemojte da smanjujete unos tečnosti zbog toga, jer je i po hladnom vremenu važno da budete dobro hidrirani.

Popravlja se raspoloženje. Vežbanje po hladnom vremenu doprinosi povećanoj proizvodnji endorfina, pa je to odličan način da se izborite sa lošim raspoloženjem tokom zimskih meseci.

Može se javiti drhtavica. Ako ipak gubite više toplote nego što je proizvodite, možete osetiti drhtavicu. Kada osetite drhtavicu u telu, vreme je da se sklonite na toplo mesto, jer biste u suprotnom mogli završiti u hipotermiji.

Preuzeto: Zdravahrana.com

 

Tagovi:
Pročitajte još: